Jak rozciągnąć skórzane buty?

skórzane buty

Zakupem zbyt ciasnych butów z pewnością może „pochwalić” się niejedna kobieta. Ostatnia para, wymarzony model, tylko rozmiar jakby nie ten, źle leży, ale co tam! Rozchodzi się, nie takie rzeczy się robiło dla pięknego i modnego wyglądu. Z niektórymi butami rzeczywiście możemy sobie jakoś poradzić, bez bólu i cierpienia. Na to są inne sposoby. Jak rozciągnąć skórzane buty?

Skórzane buty

Skórzane buty są wykonywane z wysokiej jakości skór. W dużej mierze są ręcznie tworzone, by idealnie pasowały i były wygodne oraz wytrzymałe. W końcu płacimy za nie często niemałe pieniądze. Buty ze skóry mają służyć nam przez długi czas, ale w zbyt ciasnych butach daleko nie zajdziemy. Prawdziwą zmorą kobiet jest kupno zbyt ciasnego obuwia, co zdarza się stosunków często. Szkoda nam tej wymarzonej, jedynej pary, że rozmiar nie ma dla nas zbyt dużego znaczenia w chwili zakupu. Dopiero po upływie czasu, kiedy emocje opadną, dostrzegamy swój błąd. Na szczęście możemy uratować całą sytuację.

Jak rozciągnąć buty?

Najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie butów do szewca. Jeśli tylko mamy taką możliwość, poszukajmy w okolicy zakładu szewskiego. Zawodowy szewc będzie dysponował odpowiednim urządzeniem, które w sposób profesjonalny rozciągnie nasze buty. Koszty takiej usługi nie są duże, a efekty uzyskamy szybko, ciesząc się wygodą chodzenia w nowych butach. Skutecznym sposobem mogą okazać się gazety, nasączone denaturatem lub spirytusem. Denaturat, ze względu na swój kolor może odbarwić wkładkę naszego buta, więc najlepiej stosować go przy ciemnej wyściółce. Innym rozwiązaniem będzie rozciąganie butów przy pomocy mokrych skarpetek. Najlepiej zmoczyć grube skarpetki, założyć buty i pochodzić w nich w domu. Buty powinny się rozbić. Skoro mowa o działaniu wody, wykorzystać możemy także parę wodną. Umieszczone nad nią buty staną się bardziej miękkie. Wystarczy je założyć, by odpowiednio dopasowały się do naszego rozmiaru stopy. Kilka kroków i od razu buty okażą się wygodniejsze niż w momencie ich zakupu.

obuwieWiemy już, jak rozciągnąć skórzane buty, ale co z tymi lakierowanymi? Na tego typu obuwie także znajdzie się sposób. Możemy rozbić je za pomocą wspomnianych wcześniej metod lub wykorzystać jeszcze jedną wersję z wodą. Foliowy woreczek napełniamy wodą, wsadzamy do buta i chowamy go do zamrażalnika. Woreczek nie może być pełny wody, ponieważ pod wpływem temperatury, woda zwiększy swoją objętość, jednocześnie rozciągając but. Pamiętajmy, by nie przesadzić z ilością wody, ponieważ zbyt rozbita lakierowana skóra szybko popęka, niszcząc nasze obuwie.

Okazuje się, że nasze zbyt ciasne buty wcale nie muszą leżeć na dnie szafy. Wystarczy, że wykorzystamy metody, na ich rozciągnięcie, by móc je swobodnie nosić. Nie zapominajmy, że rozciągamy tylko skórzane buty, ponieważ obuwie z innych tworzyw zwyczajnie możemy uszkodzić podczas takich zabiegów.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: