Jak prawidłowo myć zęby?

myć zęby

Codzienne szczotkowanie zębów to zdrowy nawyk, konieczny do utrzymania higieny jamy ustnej i tym samym zdrowia. Nie wszyscy tę wydawałoby się zwyczajną czynność, wykonują poprawnie. Jak prawidłowo myć zęby?

Myć zęby, czyli jak dbać o higienę i zdrowie

Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, ponieważ przez jedzenie i picie, mamy kontakt z przeróżnymi substancjami, także bakteriami. Drobnoustroje szybko rozwijają się w środowisku jamy ustnej. Powstają przez to ubytki i różne choroby jamy ustnej, jak np. próchnica. Zęby należy myć każdego dnia, nie tylko raz dziennie, ale co najmniej dwa. Umycie zębów po posiłku sprawia, że pozbywamy się z nich resztek pokarmu, przyczyniających się do rozwoju szkodliwych bakterii.

Jak prawidłowo myć zęby?

Nawet dorośli niekiedy mają problem z prawidłowym myciem zębów, co pewnie wynika z indywidualnych przyzwyczajeń i braku właściwej wiedzy. Poprawne umycie zębów to gwarancje lepszej ochrony i większej czystości, dlatego warto skupić się przez te dwie minuty, by dokładnie wyszczotkować zęby, bez względu na to czy operujemy szczoteczką manualną, czy też elektryczną.

Nić dentystyczna

Przed samym szczotkowaniem zębów, powinniśmy użyć nici dentystycznej, która pozwoli na ę resztek pokarmu z przestrzeni między zębowych. To tylko chwila. Minuta wystarczy, by oczyścić wszystkie przestrzenie, między naszymi zębami. Pamiętajmy tylko, że każdą z nich czyścimy czystym fragmentem nici.

Szczotkowanie

Mycie zębów zaczynamy od zewnątrz, stopniowo przechodząc do wewnątrz. Najlepsze metody szczotkowania zębów to forma okrężna i wymiatająca. Okrężne ruchy powinny być delikatne. Wymiatające ruchy szczoteczki, z dołu do gór i odwrotnie, pozwalają na dokładne umycie zębów. Cała czynność powinna trwać co najmniej dwie minuty, jednak dorośli bardzo często poświęcają temu mniej czasu.

Czyszczenie języka

Mycie zębów nie kończy się na szczotkowaniu. Po tym etapie czas na czyszczenie języka, na którym także osiadają się bakterie. W tym celu możemy wykorzystać szczoteczkę lub specjalny przyrząd do czyszczenia powierzchni języka, dostępny w aptekach oraz drogeriach.

Płyn do płukania ust

mycie zębówNa sam koniec naszej codziennej higieny jamy ustnej, warto wypłukać jamę płynem do płukania ust, Nie tylko zabije bakterie, ale odświeży nasz oddech i wzmocni efekt całego mycia zębów. Tak potraktowane zęby na pewno odwdzięczą się nam wspaniałym wyglądem podczas uśmiechu.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: