Jak długo można używać kosmetyków?

kosmetyków

Kosmetyki, tak samo jak produkty spożywcze posiadają swoją datę ważności. Ale nie tylko ona mówi nam kiedy dana szminka czy cienie powinny wylądować w koszu na śmieci. Jak długo można używać kosmetyków?

W świecie kosmetyków

Kupując dany kosmetyk mamy świadomość, że będziemy stosować go przez określony czas. Niekiedy bywa tak, że nowo zakupiony tusz czy podkład ląduje na dno kosmetyczki i zostaje zwyczajnie zapomniany. Kosmetyk może się znudzić po pewnym czasie używania. Nie zawsze zwracamy uwagę na oznaczenia, które znajdują się na opakowaniach. Symbole mogą być dla nas obce, dlatego postanowiliśmy wyjaśnić wątpliwości dotyczące stosowania danych kosmetyków. Oczywiście nie możemy zapomnieć o ich prawidłowym przechowywaniu. Kosmetyki nie mogą być wystawiane na działanie słońca czy wilgoci, ponieważ wtedy szybciej tracą swoje wartości. Niektóre kremy muszą być przechowywane w lodówce, dlatego warto przeczytać zalecenia producenta, zanim pozbędziemy się opakowania.

Podkład

Podkład zachowuje swoje właściwości od 6 do 12 miesięcy. Po tym czasie może zmienić kolor i się rozwarstwić. W takim przypadku należy się go pozbyć. Nie chcemy przecież nabawić się wyprysków na twarzy.

Tusz do rzęs

Tuszu do rzęs swobodnie możemy używać do 3 do 6 miesięcy. Jeśli nasza maskara jest sucha, kruszy się i tworzy grudki, to znak, ze nie nadaje się do użytku. Wtedy warto pomyśleć nad zakupem nowego tuszu do rzęs.

Szminka

Szminka może gościć w naszej kosmetyczce nawet 2 lata. Gdy wcześniej zmieni kolor, zapach lub konsystencję, najlepiej umieśćmy ją w koszu na śmieci. Unikajmy także pożyczania szminki innym. W taki sposób przenosimy bakterie.

Cienie do powiek, pudry i róże

Prasowane kosmetyki czyli cienie do powiek, pudry oraz róże możemy używać do 2 do 4 lat. Niezwykle ważne jest utrzymanie higieny pędzli i opakowań. Pędzle do makijażu powinniśmy myć i regularnie dezynfekować. Pamiętajmy, że cienie, które zmieniły kolor mogą być już stare. Wyrzucając je unikniemy podrażnień delikatnej skóry powiek i całego oka.

Krem

Krem do twarzy czy ciała zachowuje swoją trwałość od 6 do 12 miesięcy. Słoiczek należy dokładnie dokręcać. Kremy najlepiej aplikować szpatułką.

Lakier do paznokci

kosmetyki

Te kosmetyki psują się najszybciej. Lakier będzie nam służył od 6 do 8 miesięcy. Zgęstniały czy rozwarstwiony będzie nadawał się tylko do wyrzucenia. Nigdy nie rozcieńczamy lakieru zmywaczem. Nie przedłuży to jego trwałości, a może spowodować uszkodzenia płytki paznokcia.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: