Jak dbać o płytę ceramiczną?

płyta ceramiczna

Gotowanie sprawia nam ogromną przyjemność, ale już sprzątanie naszej kuchenki niekoniecznie. Eleganckie i lśniące płyty ceramiczne łatwo się brudzą. Jak dbać o płytę ceramiczną?

Sprzątanie w kuchni

Wiele osób nie cierpi sprzątania w kuchni. Zeschnięte resztki jedzenia, tłuste powierzchnie i inne zabrudzenia są bardzo często trudne do ujarzmienia. Kuchnia jest miejscem,gdzie przygotowujemy posiłki, więc nic dziwnego, że często się brudzi i należy ją codziennie sprzątać. Zanim jednak sięgniemy po tony preparatów do usuwania tłuszczu czy innego, specjalistycznego sprzętu, sprawdźmy, czy możemy zastosować je na delikatne powierzchnie. Płytę ceramiczną kuchenki, która brudzi się najczęściej podczas gotowania czy smażenia, najłatwiej uszkodzić. Zarysowana nie będzie prezentować się zbyt atrakcyjnie, ale my mamy na to sposób. Co zrobić, by obejść się z nią delikatnie? Jak dbać o płytę ceramiczną każdego dnia?

Prosty sposób na zabrudzenia

Płyta ceramiczna jest podatna na działanie silnie żrących środków chemicznych. Tego typu chemikalia zostawmy w szafce, ponieważ z ich pomocą możemy tylko zniszczyć gładką powierzchnię. Do ceramiki, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie ściereczka i woda. W sklepach są dostępne specjalne impregnaty, którymi możemy pokryć płytę. Dzięki nim, jej czyszczenie stanie się o wiele bardziej wygodne i szybsze. Wszystkie zabrudzenia zejdą bez zbędnego pocierania i rysowania. Świeże plamy wyczyścimy, z pomocą szmatki i kilka kropel płynu do naczyń. Pamiętajmy, że zawsze myjemy wystudzoną płytę. Aby dodać naszej kuchence nieco blasku, wystarczy spryskać ją płynem do mycia szyb i osuszyć. Efekt połysku gwarantowany.

Tłuste plamy na płycie

Nie zawsze da się tak gotować, by pozostawić czystą płytę kuchenki. Podczas smażenia tłuszcz może pryskać na wszystkie strony, tworząc nieestetyczne plamy. To, czego nie usunęliśmy od razu po eksperymentach w kuchni, usuniemy dzięki trikowi. Spryskajmy płytę detergentem i zostawmy na kilka minut. Brud zejdzie znaczniej łatwiej. W sklepach znajdziemy specjalne skrobaczki do płyt ceramicznych, które także poradzą sobie z trudnym do usunięcia brudem.

Domowe sposoby walki z zabrudzeniami

jak dbać o płytę ceramicznąWcale nie musimy kupować drogich środków do czyszczenia. Zwolennicy porad babuni mogą skorzystać z domowych sposobów, które także poradzą sobie z zanieczyszczeniami. Soda oczyszczona świetnie poradzi sobie z brudem na płycie ceramicznej. W tym celu zasypujemy płytę sodą i przykrywamy szmatkami, namoczonymi wodą. Po kilkunastu minutach zdejmujemy szmatki i dokładnie usuwamy sodę, po czym polerujemy płytę. Papkę z sody oczyszczonej i wody możemy nakładać również miejscowo. W razie zarysowań płyty, zastosujemy pastę do płyt ceramicznych. Po wypolerowaniu nie będzie śladu po zarysowaniach, a kuchenka odzyska dawny wygląd.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: