Jak dbać o higienę u niemowląt?

Jak dbać o higienę u niemowląt?

Dbałość o higienę jest ważna już od pierwszych godzin życia. Oczywiście skóra noworodków i niemowląt jest wyjątkowo delikatna, podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia i infekcje, dlatego wymaga wzmożonej uwagi oraz zastosowania wszelkich środków ostrożności. Dotyczy to zarówno doboru produktów pielęgnacyjnych, jak i sposobu ich wykorzystania. Myśląc o higienie niemowląt, zazwyczaj kojarzymy ją ze zmianami pieluch czy pampersów. Poniekąd słusznie, to bowiem jedna z podstaw pielęgnacji. Bardzo istotne jest, by pieluchę czy pampersa zmieniać od razu po zabrudzeniu (w ten sposób unikniemy podrażnień a nawet odparzeń wynikających z długotrwałego kontaktu skóry dziecka z drażniącymi wydzielinami).

Regularne kąpiele.

Noworodek może zużywać nawet do 10 pieluch dziennie, a należy pamiętać, że przy przewijaniu ważne jest też podmywanie pupy, podsypywanie jej talkiem (aby uniknąć otarć). Bardzo istotne są również regularne kąpiele dziecka oraz nawilżanie jego delikatnej skóry. Kąpiel musi odbywać się w specjalnej miedniczce lub wanience, w wodzie o optymalnej temperaturze. Uwaga – podczas kąpieli chłopców nie odciągamy napletka (do 6 miesiąca życia) – wtedy jest on jeszcze przyrośnięty do żołędzi.

Czyszczenie uszu i nosa.

Po umyciu konieczne jest dokładne osuszenie dziecka, miękkim, bawełnianym ręcznikiem (nie trzemy skóry). Kolejnym ważnym punktem w dbaniu o higienę niemowląt jest czyszczenie uszu, noska (przy pomocy specjalnych „gruszek” do kupienia w aptekach oraz sklepach z akcesoriami dla niemowląt), a także regularne obcinanie paznokci u rąk i stóp. Przy pielęgnacji niemowlęcia istotne jest ogólnie rzecz ujmując znalezienie złotego środka – z jednej strony wskazana jest bowiem wzmożona dbałość o higienę, z drugiej – skóra malucha musi być traktowana szczególnie delikatnie.

TAGI: Kąpiele, pieluchy, przewijanie, osuszanie dziecka, wanienka, obcinanie paznokci, dbałość o higienę, optymalna temperatura.

PODZIEL SIĘ: