Nie tylko perfumy

nie tylko perfumy

Otaczają nas zapachy, które pobudzają zmysły. Niektóre nosimy na sobie, inne stanowią tło do naszego otoczenia i nie pozostają bez znaczenia. Ich formy mogą być różne i choć najpopularniejsze są barwne flakoniki, nie tylko perfumy są produktami, które otulą nas aromatyczną wonią.

Niesamowity zapach

Działanie zapachu najlepiej pokazuje książka i jej filmowa adaptacja, pt. Pachnidło. Młody człowiek tak bardzo zakochuje się w zapachu drugiej osoby, że zrobi wszystko, by tylko go zdobyć. Jego zachowanie było prawdziwą obsesją, która jednocześnie pokazała, jak silne są ludzkie zmysły. Nie od dziś wiemy, że feromony potrafią przyciągnąć nas do drugiego człowieka, podobnie jak dobrze dobrane perfumy. Zapach rozwija się na skórze, uwalniając poszczególne nuty. Te same perfumy, mogą zupełnie inaczej rozwijając się na obcej skórze, dlatego ich dostosowanie jest kwestią całkowicie indywidualną. Lecz nie tylko perfumy są źródłem zapachów.

Perfumy, mgiełki i wody toaletowe

Perfumy są bez wątpienia najsilniejszym źródłem zapachów, które stosujemy na ciało. Te najbardziej trwałe, pozostają na naszej skórze i ubraniach przez długi czas. Mogą nie być wyczuwalne przez nas, ale otoczenie potrafi wyczuć zapach, który nam towarzyszy. Perfumy składają się z kilku nut zapachowych, które powoli uwalniają się po aplikacji. Będą zdecydowanie droższe niż popularne wody toaletowe, które są ich namiastką. Woda toaletowa to nic innego, jak perfumowana woda, której zapach może być identyczny, jak naszych ulubionych perfum. Minusem takiego produktu jest jego krótkotrwałość. Zapach, na początku intensywny, szybko wietrzeje, więc już po kilku godzinach może nie być w ogóle wyczuwalny przez zmysły. Woda będzie tańsza niż tradycyjne perfumy, choć jej pojemność będzie taka sama lub zbliżona do klasycznego flakonu. Inną opcją zapachową są mgiełki do ciała. W jej składzie przoduje alkohol i substancje zapachowe. Mgiełki sprawdzają się w letnie dni, przyjemnie chłodząc i odświeżając skórę, ale przez nadmiar alkoholu, mogą ją wysuszać. To najtańsza opcja, w porównaniu do perfum i wód toaletowych, ale też najmniej trwała. Jeśli liczymy na długotrwały zapach, zdecydowanie wybierzmy perfumy.

Kadzidełka, woski, olejki i świece zapachowe

kadzidełkaZapach wcale nie musi kryć się tylko w kosmetykach. Piękną woń dostarczą nam chociażby kadzidełka, tak lubiane w krajach azjatyckich. Kadzidełka przywołują na myśl orientalne zapachy. Do tej pory są zapalane w świątyniach. Zapach kadzidła może okazać się zbyt mocny i intensywny, więc możemy wypróbować olejki. Olejkami możemy skraplać skórę, ubrania, tkaniny czy nasze całe wnętrza. Już kilka kropel wystarczy, by uwolnić piękną woń wanilii, lawendy czy drzewa sandałowego. Jeśli chodzi o olejki eteryczne, wybór jest ogromny, a cena niewielka. Innym pomysłem, na nadanie wnętrzu ładnego zapachu są woski. To coś pomiędzy połączeniem świecy i olejku. Do wosków niezbędny jest kominek, w którym umieszczamy podgrzewacz. Pod wpływem ciepła, zapach jest uwalniany do otoczenia. Mniej kosztowną opcją są świece zapachowe. W zależności od marki, możemy liczyć na intensywność zapachu tego typu świec. Wystarczy ją zapalić, by cieszyć się mocą aromaterapii. Świece zapachowe dodatkowo pełną funkcję dekoracyjną, a te specjalistyczne, mogą posłużyć nam do masażu ciała.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: