Błędy w pielęgnacji włosów

błędy w pielęgnacji włosów

Każda z nas chciałaby mieć gęste i lśniące włosy, niczym z reklamy najnowszego szamponu. Same często popełniamy błędy w pielęgnacji włosów, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Czego nie robić, by cieszyć się pięknym i zdrowym wyglądem włosów?

Kilka kroków pielęgnacji włosów

Nasze włosy potrafią być wymagające. Jedni potrzebują dużej ilości czasu, by osiągnąć imponującą fryzurę. Włosy różnią się od siebie długością, kolorem i strukturą, więc pielęgnacja powinna być do nich odpowiednio dostosowana. Szampon, odżywka czy maska to podstawowe kosmetyki do pielęgnacji włosów, ale w sklepach znajdziemy także mnóstwo innych produktów tego typu. Grunt, żeby nie przesadzić z ich ilością, suszeniem i stylizacją, bo wtedy nasze pasma, szybko staną się matowe i cienkie. Wszystkie zabiegi, które wykonujemy na włosach powinny być do nich dostosowane. Niestety często popełniamy błędy, niszcząc nasze pasma.

Mycie w gorącej wodzie

Gorąca woda jest bardzo przyjemna, ale skóra naszych włosów nie przepada za wysokimi temperaturami. Włosy stają się matowe i szorstkie. Trudno je rozczesać, tracą cały blask. Podczas mycia najlepiej spłukiwać głowę letnią wodą. Możemy też, pokusić się o zimny strumień, w ostatniej fazie spłukiwania, co sprawi, że łuski włosa zostaną zamknięte, a nasze włosy będą pięknie lśnić.

Zbyt częste mycie

Niektórzy myją włosy codziennie, nie tyle z potrzeby, co z przyzwyczajenia. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ zbyt częste mycie sprawia, że włosy szybciej się przetłuszczają. Zamiast wyglądać świeżo i atrakcyjnie, szybko tracą swój urok. Nie ma potrzeby mycia włosów każdego dnia. Wystarczy, jak oczyścimy je co drugi dzień.

Nieprawidłowe czesanie

Jak często zdarzyło nam się powyrywać sobie włosy podczas czesania? To najczęściej popełniamy błąd w ich pielęgnacji. Czesząc pasma, szarpiemy je i ciągniemy. Używamy także nieodpowiednich akcesoriów. Grzebień ze zbyt gęsto rozstawionymi ząbkami czy zła szczotka mogą zniszczyć nam włosy. Dobrze dobrane akcesoria, dopasowane do rodzaju włosów rozwiąże nasz problem.

Częste suszenie gorącym powietrzem

włosySpiesząc się do pracy czy na spotkanie chcemy jak najszybciej wysuszyć włosy, więc wykorzystujemy całą moc suszarki. Gorące powietrze nie służy pasmom, które najlepiej schłyby naturalnie. Nigdy nie powinniśmy suszyć pod włos, tylko z kierunkiem ich wzrostu, co umożliwia zamknięcie łuski włosa. Warto także stosować opcję jonizacji czy niskiej temperatury nawiewu suszarki. Nasze włosy będą wtedy o wiele zdrowsze.

Unikanie wizyt u fryzjera

Włosy można zapuszczać, co nie oznacza, że zapominamy wtedy o wizytach u fryzjera. Raz na miesiąc czy dwa powinno się podciąć końcówki włosów i odświeżyć całą fryzurę. Pasma będą się lepiej układały i prezentowały. Włosy, nawet te najdłuższe i najbardziej gęste wymagają podcinania, więc nie unikajmy fryzjera.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: