Jak dbać o higienę osobistą?

Higiena osobista

Higiena osobista wpływa nie tylko na nasze codzienne funkcjonowanie i jakość życia, ale też na kontakty z innymi. Kto chciałby przebywać z osobą brudną czy wydzielającą podejrzany „zapaszek”? No właśnie. Jednak higiena osobista to nie tylko utrzymywanie w czystości skóry, zębów, włosów, paznokci, regularne zmiany ubrań, bielizny (oraz rzecz jasna ich pranie). Higiena ta obejmuje również troszczenie się o czystość najbliższego otoczenia, częste pranie (i wietrzenie) pościeli, sprzątanie mieszkania, samochodu. Elementem osobistej higieny jest również zachowywanie poprawnych relacji ze środowiskiem zewnętrznym (społeczeństwem) jak i swoim własnym – wewnętrznym (organizmem).

Niezbędna profilaktyka.

To ostatnie obejmuje stosowanie optymalnej diety, zapewnianie sobie czasu na aktywność fizyczną, na relaks i rozwój intelektualny a także na wykonywanie niezbędnych (co jakiś czas) badań profilaktycznych, celem wykluczenia chorób przewlekłych czy cywilizacyjnych. Dbanie o higienę w tradycyjnym tego słowa znaczeniu polega głównie na regularnym obmywaniu ciała (pod prysznicem czy w kąpieli), myciu rąk (za każdym razem kiedy to konieczne) oraz okolic intymnych (co najmniej 2 razy dziennie), regularnym podcinaniu paznokci, włosów, dbaniu o stopy oraz stosowaniu różnego rodzaju specyfików antybakteryjnych czy odświeżających (zwłaszcza, jeśli spędzamy dużo czasu poza domem, w miejscach publicznych).

Utrzymanie ciała w czystości.

Wspomniane dbanie o stopy obejmuje oczywiście również profilaktykę przeciwgrzybiczą. Osobnym tematem jest higiena okolic intymnych, warto podkreślić, że wymaga ona zaangażowania niezależnie od płci czy wieku. Zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą być bowiem narażeni na różnego rodzaju infekcje. Ponad to – społeczna dezaprobata dla osobników lekceważących zasady higieny osobistej jest współcześnie wyraźna (i doskonale zrozumiała – każdy ma bowiem dostęp do podstawowych środków służących utrzymywaniu ciała w czystości).

TAGI: Dbanie o stopy, profilaktyka przeciwgrzybiczna, kobiety, mężczyźni, kąpiel, badania profilaktyczne, okolice intymne.

PODZIEL SIĘ: