Jak dbać o higienę jamy ustnej?
Współcześnie wygląd jest istotny nie tylko w kontaktach towarzyskich, ale także zawodowych. Podczas oficjalnych sytuacji ocenia się bowiem zarówno nasze kompetencje, sposób wypowiadania się, jak i aparycję. A obok schludnego ubioru (stosownego do okazji), zadbanej i czystej skóry, włosów oraz paznokci liczy się również ładny, biały uśmiech. W wielu kulturach właśnie czyste, zdrowe zęby są utożsamiane z ludźmi sukcesu. Warto pamiętać, że niezależnie od tego, czy uśmiechamy się perliście i często, czy nie, dbanie o higienę jamy ustnej należy do obowiązków cywilizowanego człowieka. Zarówno ze względu na zdrowotne konsekwencje zaniedbań, jak i estetyczne (próchnica, paradontoza, nieświeży oddech, infekcje ropne i inne nieprzyjemności).
prawidłowa pielęgnacja.
Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej? Przede wszystkim nie może się ona skupiać jedynie na zębach, ale również na dziąsłach i języku. Dokładne, codzienne szczotkowanie powinno odbywać się co najmniej 2 razy dziennie (a najlepiej po każdym posiłku). Kluczowy jest dobór szczotki – najlepiej z półtwardym włosiem, oraz jej odpowiednie użytkowanie (krótkie pociągnięcia, niezbyt mocne dociskanie, kolejność szczotkowania – od zewnętrznych powierzchni zębów górnych, następnie dolnych, poprzez wewnętrzne powierzchnie, a na końcu – płaszczyzny żujące). Prócz tego zaleca się korzystanie ze specjalnych „łopatek” do języka pomagających usuwać z niego bakterie (szczególnie „lubią” się one bowiem gromadzić na i pod językiem). Niezbędna jest również nić dentystyczna. Prawidłowo używana pozwala oczyścić przestrzenie międzyzębowe.
Płyn do płukania.
Rytuał pielęgnacyjny warto zwieńczyć zastosowaniem płynu do płukania jamy ustnej. Na rynku dostępne są zarówno różne rodzaje past jak i płukanek – różnią się zawartością fluoru, smakiem a nawet kolorami. Każdy znajdzie coś dla siebie, a co istotne – większość producentów wypuściła już specjalne linie dla dzieci, posiadaczy wrażliwych zębów i dziąseł oraz dla seniorów. Poza dbaniem o higienę jamy ustnej w toalecie, warto pamiętać również o niej w…kuchni. Ograniczenie pokarmów zawierających cukry złożone oddali nieco ryzyko wystąpienia próchnicy. Warto natomiast spożywać większe ilości warzyw oraz owoców (szczególnie zaleca się jabłka, truskawki oraz marchewkę) – dostarczają bowiem niezbędnych witamin, oraz nabiału – bogatego w wapń (główny budulec kości).
TAGI Kontakty towarzyskie, zawodowe,usuwanie bakterii, przestrzenie międzyzębowe, wrażliwe zęby, warzywa owoce, cukry złożone.