Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów?

wymiana-szczoteczki

Higiena jamy ustnej to podstawa nie tylko pięknego uśmiechu ale przede wszystkim zdrowia. Często jednak zapominamy o kwestii wymiany szczoteczki. Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów?

Wymiana co trzy miesiące

Szczoteczka do zębów to przedmiot codziennego użytku, który pozwala na zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Używamy jej kilka razy dziennie, dbając o śnieżnobiały i zdrowy uśmiech. Często zapominamy o tym, że szczoteczkę należy co jakiś czas wymieniać na nową. Lekarze zalecają wymianę szczoteczki do zębów po trzech miesiącach jej użytkowania. Przez ten okres, może ona stracić swoją skuteczność w czyszczeniu zębów. Wraz z jej użytkowaniem niszczy się włosie, które z pewnością nie będzie aż tak dokładne po kilku miesiącach, jak tuż po kupieniu szczoteczki. Wymiany możemy dokonać także wcześnie, zawsze kiedy poczujemy potrzebę zmiany szczoteczki.

Względy higieniczne

Szczoteczkę do zębów wymieniamy również ze względów higienicznych. Na tym przyrządzie osiadają się różne bakterie i drobnoustroje. Mycie zębów szczoteczką, która już dawno powinna wylądować w koszu na śmieci może spowodować choroby jamy ustnej i liczne podrażnienia. Taki sprzęt, będzie także mniej efektywny, przez co nasze zęby nie zostaną dostatecznie dobrze umyte, co osłabi ich codzienną ochronę. Dbając o higienę jamy ustnej musimy regularnie wymieniać szczoteczkę do zębów.

Wymiana szczoteczki po przebytej chorobieszczoteczki-do-zebow

Podczas choroby takiej jak przeziębienie czy grypa rozsiewamy wokół bakterie, zarażając innych. Te szkodniki zostawiamy także na przedmiotach codziennego użytku takich jak szczoteczka do zębów. Dlatego zaraz po chorobie należy wymienić szczoteczkę na nową. Unikniemy w ten sposób ponownego zachorowania i wszelkich objawów z nim związanych.

Kwestia wymiany szczoteczki do zębów jest bardzo ważna. W trosce o zdrowie zębów oraz całej jamy ustnej, powinniśmy zawsze o niej pamiętać. Nie czekajmy aż nasza szczoteczka zacznie się rozpadać, tylko w odpowiednim czasie zastąpmy starą, nowym modelem. Zachowując właściwą higienę dbamy o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, co powinno być dla nas priorytetem.

PODZIEL SIĘ: