Jak bezpiecznie zrobić tatuaż?
Wraz z nadejściem lata, często wpadamy na szalone pomysły. Jednym z nich może być wykonanie tatuażu. Ale nie sztuka zrobić tatuaż, którego później będziemy żałować, choćby w kwestii zdrowotnych. Jak bezpiecznie zrobić tatuaż? O czym warto pamiętać, decydując się na taką ozdobę ciała?
Tatuaż – ślad na całe życie
Tatuaż to dla wielu osób wyraz charakteru, stylu czy poglądów. Dla innych to ozdoba lub symbol ważnego momentu życia. Ile tatuaży, tyle tłumaczeń. Decydując się na tatuaż, musimy mieść świadomość, że to ozdoba na całe życie. Oczywiście tatuaż można usunąć, co wiąże się z dużymi kosztami i często też bliznami. Podejmując taką decyzję, musimy być pewni, co do warunków, które panują w danym salonie tatuażu. Higiena jest tutaj niezwykle ważna, ponieważ to od niej zależy nasze zdrowie a niekiedy nawet życie. Jak więc w pełni bezpiecznie zrobić tatuaż?
Tatuaż nie dla alergika
Zdrowa skóra jest najlepszym płótnem. Każde znamiona czy duża ilość piegów powinny skłonić nas do przemyślenia decyzji o wykonaniu tatuażu. U osób uczulonych, szczególnie z problemami skórnymi, może pojawić się alergia skórna na barwniku, używane podczas tatuowania. Skóra jest nieprzewidywalna, dlatego warto zastanowić się, zanim oddamy nasze ciało w ręce tatuatora.
Ryzyko zakażenia
Podczas wykonywania tatuaży dochodzi do kontaktu ze skórą i krwią osoby tatuowanej. Dlatego bezwzględną zasadą salonów tatuażu jest praca w rękawiczkach oraz sterylizacja wszelkiego sprzętu. Istnieje bowiem ryzyko zakażenia żółtaczką czy HIV. Przed podjęciem decyzji najlepiej udać się do salonu i zobaczyć jak wygląda w nim praca, czy utrzymuje się czystość i higienę, a narzędzia są dokładnie sterylizowane. Jakikolwiek cień podejrzeń czy obaw, powinien skłonić nas do poszukania innego salonu.
Ochrona przed słońcem i zabrudzeniami
Wykonany, jeszcze świeży tatuaż należy chronić przed słońcem, przez okres 2 tygodni. Wówczas trzeba smarować nasz wzór specjalnymi kosmetykami. Najlepiej jednak wykonać tatuaż jesienią lub zimą, kiedy nie ma obaw przed nadmiernym promieniowaniem. Tatuaż musimy także chronić przed zabrudzeniami, więc nie możemy dotykać go brudnymi rękami. Przestrzeganie higieny jest tutaj jak najbardziej wskazane i zalecane.
Gojenie rany
Skóra po zrobieniu tatuażu jest podrażniona. Zwykle widoczne jest zaczerwienienie i obrzęk. Jej stan zniwelują maści i kremy przyspieszające gojenie się ran lub łatwo dostępna wazelina. Nie należy przesadzać z ilością aplikowanego kosmetyku, by nie utrudniać skórze swobodnego oddechu. Profesjonalny tatuator zawsze poinformuje nas, jak należy postępować, przy świeżym tatuażu i czego absolutnie nie wolno robić.
Katarzyna Antos