Higiena w przedszkolu
Niezależnie od miejsca w którym przebywamy, musimy pamiętać o zasadach higieny. Na działanie wszelkich bakterii, najbardziej narażone są dzieci, których odporność, nie jest w pełni wykształcona. Higiena w przedszkolu jest więc priorytetem, jeśli chodzi o zdrowie naszych pociech. Co warto wiedzieć na jej temat?
Higiena na wesoło
Dzieci najlepiej chłoną wiedzę poprzez zabawę. W takiej formie, warto zafundować maluchowi treści, dotyczące higieny w przedszkolu. Nowe środowisko to zawsze zagrożenie dla układu immunologicznego dziecka, więc warto zapoznać dziecko z zasadami higieny, szczególnie że w przedszkolu będzie miało kontakt z dużą ilością osób. Pierwsze dnia pobytu w przedszkolu należy oswoić malucha z wszystkimi pomieszczeniami oraz sprzętami, zaczynając od wycieraczki do butów, na toalecie i sali jadalnej kończąc. Dziecko powinno mieć dostęp do mydła, wody oraz ręcznika. Takie wprowadzenie może mieć charakter zabawy, w formie wycieczki po przedszkolu, nawet połączonej z piosenką czy pokazywaniem niektórych czynności. Kreatywny przekaz z pewnością trafi do dzieci, które będą czuły się pewniej i bezpieczniej w nowym miejscu.
Zasady higieny
Kontakt z dziećmi wymaga zachowania zasad higieny. Przedszkolaków także obowiązują pewne reguły. Dbanie o czystość w takiej placówce to obowiązek, ściśle regulowany prawnie. Przedszkole nie spełniające norm bezpieczeństwa i higieny pracy, może zostać zamknięte przez sanepid. To bardzo ważne, ponieważ w miejscu nauki i zabawy ,nie można pozwolić sobie na tego typu zaniedbania. Zarówno zabawki jaki i całe wyposażenie sal przedszkolnych,musi być sprawne oraz czyste. Takie miejsca są codziennie sprzątane,by dzieci czuły się w nich w pełni komfortowo. Wiadomo, że w przedszkolu pracuje się z artykułami papierniczymi. Akcesoria plastyczne, takie jak farby, kredki czy plastelina, brudzą ręce i ubrania maluchów. Wychowawca przedszkolny powinien zadbać, by po zabawie wszystkie dzieci umyły ręce. To samo należy zrobić przed posiłkiem. Przedszkolaki bawią się na dywanie, dotykają zabawek czy ławek, na których mogą znajdować się bakterie. Umycie rąk jest więc niezbędnym elementem higieny w takim miejscu jak przedszkole. Wystarczy jedno chore dziecko w grupie, by w mig zarazić resztę rówieśników. W sezonie jesienno-zimowym, dzieci często chorują, dlatego zaleca się, by chore dzieci nie uczestniczyły w zajęciach przedszkolnych i nie zarażały tym samym innych podopiecznych takiej placówki.
Należy uświadamiać dzieci, ze zachowanie zasad higieny warunkuje ludzkie zdrowie. Czysty przedszkolak będzie zdrowy i gotowy do dalszej zabawy. Warto przygotować zajęcia dotyczące higieny, by zobrazować dzieciom, jak dbać o czystość swoją oraz otoczenia, jak walczyć z bakteriami, by nie chorować.
Katarzyna Antos