Higiena podczas treningu

higiena podczas treningu

Wykonując ćwiczenia, czy to w domu czy na siłowni, nie możemy zapominać o przestrzeganiu zasad higieny. Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena podczas treningu?

Higiena zawsze i wszędzie

Nie ma znaczenia czy jesteśmy w domowym zaciszu, w pracy czy w szkole. W każdym tych miejsc ważne jest utrzymanie higieny. Chodzi nie tylko o nasze zdrowie ale także poczucie komfortu zarówno nas samych jak i osób w towarzystwie których przebywamy. Utrzymanie higieny świadczy o nas, o tym jak dbamy o siebie i swoje ciało.

Higiena podczas treningu

Trening w jakiejkolwiek postaci niesie ze sobą kilka nieodłącznych elementów. Ruszając się, nasze mięśnie pracują. Wysiłek powoduje, że ciało się poci, co może wywoływać nieprzyjemny zapach. Wraz z nim poci się także nasze ubranie. Pamiętajmy, że nie żyjemy w sterylnie czystym środowisku, więc wszędzie jesteśmy narażeni na działanie bakterii. Dlatego podczas treningu nie możemy zapominać o higienie.

Higiena w siłowni

Miejscem, gdzie najbardziej jesteśmy narażeni na działanie zarazków jest siłownia. Przewija się przez nią duża liczba osób każdego dnia. Dotykają oni sprzętu, który jest ogólnodostępny. Dlatego na trening warto zabrać ze sobą ręcznik. Spocone dłonie można swobodnie o niego wytrzeć. Ręcznik można położyć także na urządzenia, na które się kładziemy, co także ograniczy kontakt z bakteriami. Po wykonanych ćwiczeniach zawsze pamiętajmy o prysznicu. Zmyje on z ans pot i brud, dzięki czemu będziemy czuć się świeżo i komfortowo, wracając do pracy czy innych, codziennych obowiązków. Jeśli nie mamy czasu na mycie głowy po treningu, sprawdzi się suchy szampon, który szybko odświeży naszą fryzurę. Pamiętajmy także o ubraniu na zmianę, również bielizny. Przepocone ubrania oddajmy do prania, by na kolejne zajęcia zabrać czysty i wyprany strój. Wykonując ćwiczenia na macie, zawsze zabierajmy swoją. Dostępne w siłowni maty mogą być brudne i dość zniszczone, więc bardziej higienicznym rozwiązaniem będzie przyniesienie własnego sprzętu.

Higiena w domu i na basenie

Ćwicząc w domu, również nie zapominajmy o higienie. Do treningu załóżmy ubranie, które służy nam do tego typu celów. Pamiętajmy o jego zmianie po ćwiczeniach. Również weźmy prysznic po dawce sportu. Nigdy nie dotykajmy spoconej twarzy, ponieważ w ten sposób łatwo przenosimy bakterie na inne części ciała. Na basenie najważniejsze jest obuwie ochronne. Klapki to podstawa, jeśli nie chcemy mieć grzybicy stóp. Nosimy je na terenie całego basenu, także w przebieralniach. po treninguPodczas ćwiczeń na basenie warto mieć czepek na głowie. Przed wejściem jak i po jego puszczeniu, powinniśmy wziąć prysznic.

Higiena podczas treningu jest bardzo ważna, ponieważ bakterie mogą powodować rozwój różnych infekcji i chorób. Dbajmy więc o nasze ciało, bez względu na to gdzie i jak ćwiczymy.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: