Higiena niemowląt

higiena

Zasady higieny niemowląt są bardzo ważne, ponieważ łatwo o podrażnienia delikatnej skóry. Podpowiadamy jak obchodzić się z maluszkami, zapewniając im czyste i wypielęgnowane ciało.

Błędy rodziców

Zbyt gorąca woda, nieodpowiednie kosmetyki czy za szorstki ręcznik – to tylko niektóre z przyczyn podrażnień skóry niemowląt. Szkodliwy może być także dotyk. Małe dzieci mają częsty kontakt ze skórą innych, czyli także z różnymi bakteriami. Zmiana pieluszki, ubrania, noszenie na rękach to sytuacje, kiedy możemy uszkodzić dziecięcą skórę. Zbyt intensywne pocieranie również uszkadza naskórek, dlatego maluchy osuszamy delikatnie. Najlepiej owinąć szczelnie malca i lekko docisnąć ręcznik do skóry. Materiał wchłonie wodę a ciało nie stanie się przesuszone czy zaczerwienione.

Mycie malucha

Niemowlęta potrzebują higieny tak samo jako osoby dorosłe. Dziecko należy myć każdego dnia. Mycie w samej wodzie nie wystarczy. Woda bez dodatku płyny czy innego środka do kąpieli dla dzieci może zmienić naturalne pH skóry i podrażnić ją. Wanienkę napełniamy do około 5 cm wysokości, tak, by woda sięgała bioderek dziecka. Jej temperatura powinna wynosić tyle, co temperatura ciała dziecka. Ważne jest także ciepło pomieszczenia. Optymalna jest wysokość to 21 stopni. W razie potrzeby możemy dogrzać pomieszczenie, w którym zamierzamy wykąpać dziecko. Rodzice często boją się o to, że maluch wyślizgnie się podczas kąpieli. W takiej sytuacji możemy przytrzymywać go na ręczniku, który podkładamy pod jego ciało. Przez pierwsze dni życia, dziecko myjemy dłonią. Dopiero po miesiącu możemy wprowadzić do pielęgnacji myjkę.

Kosmetyki do pielęgnacji ciała

Kosmetyki dla niemowląt nie mogą zawierać substancji drażniących skórę. Nie mogą szczypać w oczy czy powodować zaczerwienienia. Tego typu produkty do pielęgnacji mogą mieć w składzie emolienty, które dodatkowo chronią skórę i dobrze ją nawilżają. Produkty dla dzieci często zwierają atesty i rekomendacje instytutów zajmujących się zdrowiem dzieci. Warto zwrócić uwagę na takie informacje podczas robienia zakupów. Jakość kosmetyków dla najmłodszych ma znaczenie, nie tylko w pielęgnacji podczas pierwszych dni życia. Przez cały okres dzieciństwa należy stosować kosmetyki zgodne z rodzajem skóry dziecka i jej potrzebami.

Akcesoria do utrzymania higieny

mycie ciała

Oprócz mycia ciała, nie możemy zapomnieć także o higienie paznokci, uszu czy nosa. Paznokcie obcinamy regularnie zaokrąglonymi nożyczkami, dzięki którym nie zranimy przypadkowo niemowlaka. Do uszy odpowiedni będzie spray, który pozwoli usunąć zalegający wosk. Do oczyszczania noska najlepszy będzie specjalny aspirator. Bez problemu dostaniemy go w sklepie z akcesoriami dla dzieci.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: