Higiena a zdrowie
Higiena z samej swej definicji zajmuje się problemem zdrowia ludzi – jest bowiem częścią medycyny. Ma ona za zadanie badać wpływy płynące ze środowiska na organizm (zarówno poszczególnych ludzi jak i społeczeństwa w sposób holistyczny). Na zdrowie człowieka wpływ mają zarówno higiena środowiskowa (pracy, szkoły, otoczenia), higiena psychiczna jak i higiena osobista. Organizm ludzki znacznie lepiej funkcjonuje w warunkach, w których środowisko nie nosi znamion zanieczyszczeń ani skażeń, nie występuje nadmierny hałas, zaś w najbliższym otoczeniu brak substancji toksycznych. Dużą rolę odgrywa również dostęp do czystej wody oraz do promieni słonecznych, a także do roślinności w stanie naturalnym. Są to prawdy oczywiste – niestety w dzisiejszym świecie coraz trudniejsze do unaocznienia. To, w jakich warunkach żyjemy ma ogromny wpływ nie tylko na samopoczucie ale również na zdrowie.
Także higiena psychiczna jest istotnym elementem oddziałującym na zdrowie człowieka i jakość jego życia. Dzięki stworzeniu odpowiednich warunków w otoczeniu można znacząco poprawić szanse na rozwój dzieci, a także samopoczucie osób dorosłych.
Dzięki odpowiedniej higienie osobistej możemy jednak utrzymywać zdrowie (a nawet je wzmacniać) mimo często niekorzystnych warunków w otoczeniu. Do elementów higieny osobistej zaliczamy między innymi: mycie ciała, zębów, włosów, regularną zmianę bielizny i ubrań, dbanie o czystość najbliższego otoczenia, o to, by spożywane pokarmy były dokładnie myte w czystej wodzie.