Domowe sposoby na pranie dywanów

pranie dywanów

Dywany są obecne w naszych mieszkaniach. Oprócz funkcji ozdobnej, zbierają wszelki kurz i brud. Należy je czyścić, o czym często zapominamy. Domowe sposoby na pranie dywanów umozliwią ich wyczyszcenie, bez konieczności oddawania do pralni.

Pranie dywanów

Tkaniny wszelkiego rodzaju zbierają kurz, brud, okruszki i wszelkie zabrudzenia, które przynosimy na podeszwach do swoich domów. Pranie dywanów to niezbędna czynność, pozwalająca na utrzymanie czystości i higieny w naszym domu. Nie wszyscy mamy dostęp do specjalnej pralni chemicznej czy punku, gdzie zajmują się czyszczeniem dywanów. Z powodzeniem możemy dokonać prania w warunkach domowych. Jak to zrobić?

Domowe sposoby na pranie dywanów

By usunąć uporczywe plamy z dywanu i wszelki brud, potrzebujemy wodę, ręczniki, szczotkę, płyn do prania dywanów oraz szmatkę. Plamy musimy zwilżyć namoczoną szmatką. Następnie szorujemy je szczotką, wykonując ruchy w każdą stronę. Następnie szorujemy cały dywan. Potem rozkładamy na dywanie czyste ręczniki, by wsiąknęły wodę. Dywan musimy wyszorować jeszcze raz, ale tym razem używając samej wody, warto zmieniać ją co jakiś czas. Jeśli mamy możliwość, wypłuczmy dywan wodą z węża ogrodowego, na podwórku czy w ogrodzie. Taką czynność wykonajmy w słoneczny dzień, by nasz dywan mógł szybko wyschnąć.

Innym sposobem jest czyszczenie dywanu za pomocą odkurzacza i specjalnego detergentu. W sklepach dostępne są proszki do prania dywanów, które wysypuje się na dywan, następnie odkurza się jego powierzchnię. To dobry sposób czyszczenia dywanów typu shaggy, które maja dłuższe włosie.

pranieW sklepach dostaniemy także środki, które powalają wyprać dywan suchą pianą. Wówczas pianę zbieramy gąbką lub odkurzaczem. Zanim jednak zaczniemy prać nasz dywan, przeczytajmy uważnie instrukcję oraz wskazówki, dotyczące prania konkretnych tkanin.

Małe dywaniki możemy wyprać w pralce, oczywiście jeśli nie ma takich przeciwwskazań. Najlepiej suszyć je na dworze, rozwieszone lub rozłożone na sznurkach. Starajmy się nie zginać dywaników, szczególnie tych mniej giętkich, ponieważ możemy łatwo je odkształcić.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: