Domowe kosmetyki i środki czyszczące

eko

Coraz częściej wracamy do sprawdzonych sposobów naszych babć, przygotowując domowe kosmetyki do mycia ciała czy środki do czyszczenia rożnych powierzchni. Jakie składniki mogą się nam przydać?

Porady babuni czyli eko styl

Dzisiejszą eko modę możemy porównać do porad babuni. To właśnie nasze mamy i babcie były prekursorkami naturalnych metod sprzątania, prania czy pielęgnacji ciała. Z kuchennych szafek wyciągały tajne składniki, które skutecznie pomagały uporać się z wszelkimi zanieczyszczeniami. Obecnie, w sklepach nie brakuje specjalistycznych środków czyszczących i różnych kosmetyków. Jednak zgodnie z zasadami życia eko oraz wierności pokoleniowych metod, wciąż korzystamy z wiedzy, jaką podarowali nam przodkowie.

Ocet na uporczywy kamień

Kamień to prawdziwa zmora kuchni i łazienki. Pojawia się na bateriach kuchennych, łazienkowych oraz na wszelkich innych powierzchniach. Kamień w czajniku, wannie czy pod prysznicem wygląda raczej mało atrakcyjnie. Ale my mamy sposób na szybkie usuniecie uporczywego osadu. Wystarczy namoczyć ręcznik papierowy octem i obłożyć nim baterie oraz wszelkie miejsca, gdzie zgromadził się kamienny osad. Okłady pozostawiamy najlepiej na godzinę lub kilka – w zależności od wielkości zabrudzeń. Później wystarczy zdjąć ręczniki i opłukać miejsca wodą. PO kamieniu nie zostanie żaden ślad, a sprzęty będą wyglądały jak nowe.

Soda oczyszczona na duże zabrudzenia

Soda oczyszczona sprawdza się nie tylko podczas gotowania. W połączeniu z płynem do naczyń oraz wodą stworzy mieszankę, która usunie zalegający w piekarniku brud. Nawet stare zabrudzenia znikną, jeśli zostawimy przygotowaną papkę na kilkanaście minut. Dodatkowo, wodę możemy zastąpić octem. W przypadku piekarników z termoobiegiem wystarczy wykorzystać patent, który znajdziemy w każdej instrukcji obsługi takiego sprzętu. Do wnętrza wstawiamy naczynie żaroodporne wypełnione wodą i włączamy termoobieg. Woda będzie parować, co ułatwi nam wyczyszczenie wnętrza kuchenki. Mycie stanie się dziecinnie proste.

Cukier i płyn do naczyń

ocet

Brudne ręce po pracy fizycznej, szczególnie tej w ziemi są przeszkodą dla zwykłego mydła i wody. Z tak poważnymi zabrudzeniami poradzi sobie peeling, oczywiście domowy i bezpieczny dla środowiska. Wystarczy, że połączymy płyn do naczyń ze zwykłym cukrem. Powstanie peeling, który oczyści i wygładzi nasze dłonie. Dzięki temu zabiegowi, skóra lepiej wchłonie krem nawilżający.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: