Dlaczego należy wyrzucać przeterminowane kosmetyki?

przeterminowane-kosmetyki

Czasami trudno nam pożegnać się z pewnymi rzeczami, także kosmetykami. Dlaczego należy wyrzucać przeterminowane kosmetyki?

Kosmetyki tak samo jak produkty spożywcze mają swoją datę ważności, czyli czas do kiedy możemy ich używać. Zdarza się, że kosmetyki, które straciły swoją ważność, wciąż zalegają w kosmetyczkach czy na półkach.

Data ważności

Okres przydatności jest bardzo ważny. To czas, w którym dany produkt zachowuje swoje wartości. Dzięki takiej informacji, możemy bezpiecznie go używać, pod warunkiem, że przechowujemy go zgodnie z zaleceniami producenta. Nie bez powodu data ważności jest umieszczana na produktach, sęk w tym, że bardzo często nie zwracamy uwagi, że dany kosmetyk jest już przeterminowany i co gorsza wciąż go używamy. Producenci mają obowiązek poinformować na opakowaniu o okresie ważności kosmetyku. Jeśli okres ten jest krótszy niż 30 miesięcy, producenci muszą podać czas użycia od otwarcia danego produktu, który jest liczony również w miesiącach.

Szkodliwe działanie przeterminowanych kosmetyków

Stare kosmetyki mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Stosowanie przeterminowanych produktów niesie ze sobą ryzyko różnych reakcji skórnych takich jak podrażnienia, wysypki czy zaczerwienienia. Zamiast biec do lekarza czy apteki, wyrzućmy wszystkie kosmetyki, które straciły swoją datę ważności. Unikniemy w ten sposób nieprzyjemnych i nieestetycznych reakcji.

Wpływ czynników zewnętrznych

Do okresu ważności kosmetyków przyczynia się działanie czynników zewnętrznych, takich jak słońce, wilgoć czy temperatura. Niektóre z nich mogą tracić swoje wartości pod ich wpływem. Nieodpowiednie przechowywanie produktów sprawia, ze szybciej się psują, nie nadając się do dalszego użytku.

Ważność kosmetyków

Kosmetyki mają różną trwałość i okres, w którym zachowują swoje właściwości. Tusze do rzęs mogą być używane do 6 tygodni. Nieszczelnie zamknięty tusz może bardzo szybko wyschnąć, powodując grudki na szczoteczce. Wtedy nadaje się do wyrzucenia. To samo dotyczy eyelinerów czy cieni w płynie. Nieprzyjemny zapach także będzie sygnałem wskazującym na przeterminowanie produktu. Szminki mogą być ważne nawet do 3 lat, chyba, że producent wskazuje inaczej. Dziwny smak i drobinki wody mogą świadczyć o zakończonym żywocie naszego ulubionego kosmetyku. Cienie i inne prasowane kosmetyki są bardzo trwałe. Te przeterminowane będą miały zmieniony kolor i twardą skorupę na wierzchu. Jeśli po upływie 3 czy 4 lat dostrzeżemy takie oznaki, czas na pozbycie się produktów z kosmetyczki. Kosmetyki do pielęgnacji zwykle można bezpiecznie stosować od 6 do 12 miesięcy. Inna konsystencja i zapach będą świadczyć o upływie tego okresu.

Przegląd kosmetyczkikosmetyki

Powinno się regularnie sprawdzać stan kosmetyków i ich ważność. Co pół roku sprawdzajmy daty na opakowaniach. Przegląd kosmetyczki z kolorowymi kosmetykami do makijażu możemy wykonywać raz na kilka tygodni. Pozwoli na uporządkowanie produktów oraz wyrzucenie tych zużytych i przeterminowanych.

W trosce o bezpieczeństwo naszego zdrowia pamiętajmy o pozbywaniu się przeterminowanych produktów. Dzięki takim nawykom, będziemy mieli porządek w kosmetyczce, w której znajdą się tylko ważne produkty.

PODZIEL SIĘ: