Dekalog higieny

higiena

Podstawowe czynności dotyczące mycia i pielęgnacji ciała pozwalają zachować na piękny wygląd i zdrowe ciało. Przestrzeganie zasad higieny powinno być czymś oczywistym. Postanowiliśmy zgromadzić najważniejsze przykazania, w jeden dekalog higieny.

Obowiązkowa higiena

Jak wyglądałby świat, gdyby wszyscy chodzili brudni? Taka perspektywa nie jest zbyt optymistyczna, a już na pewno nie pachnąca. Nasze ciało wytwarza pot oraz łój. Do tego dochodzą wszelkie zanieczyszczenia. Higiena jest więc niezbędna, ponieważ pozwala na obronę przed rozwoje wielu chorób. Dbając o ciało, przedłużamy jego życie. Skóra jest naszą wizytówką, tak samo, włosy, paznokcie czy czyste ubranie. Nie możemy o tym nigdy zapominać. Dla wszystkich którzy pragną zachować zdrowie, przedstawiamy dziesięć najważniejszych zasad higieny.

1. Myj ciało codziennie

To niezwykle ważna zasada. Chyba, że chcemy stracić wszystkich znajomych oraz ludzi, któzy przebywają w naszym towarzystwie. Brud z całego dnia należy zwyczajnie z siebie zmyć. Od kąpieli lepszy jest prysznic, ponieważ nie uszkadza warstwy lipidowej i nie wysusza skóry. Woda nie może być zbyt goraca. Naprzemienny strumień ciepłej i chłodnej wody poprawi krążenie i ujędrni skórę. Po takim zabiegu nasze ciało poczuje się zrelaksowane, a przede wszystkim będzie czyste.

2. Myj i czesz włosy

Moda na niemycie włosów, lub zwlekanie z tym tygodniami jest totalną bzdurą. Włosy należy myć, co jest uwarunkowane indywidualnymi predyspozycjami do ich przetłuszczania się. Więc oczyszczamy je tak często, jak tego potrzebujemy.

3. Myj twarz specjalnymi kosmetykami

Zwykłe mydło wysusza skórę twarzy, która jest znacznie wrażliwsza niż reszta ciała. Dlatego dermatolodzy zalecają stosowanie specjalnych żeli czy płynów myjących.

3. Korzystaj tylko z własnego ręcznika

Ręcznik ma bezpośredni kontakt z naszym ciałem. Mogą rozwijać się na nim rożne bakterie i grzyby, więc pod żadnym pozorem nie korzystajmy z cudzych ręczników.

4. Dbaj o paznokcie

Dłonie to nasza wizytówka, a brud pod paznokciami raczej nie świadczy o tym, że dbamy o higienę. Wykonujmy więc regularnie manicure i używajmy szczoteczki do czyszczenia rąk i paznokci.

5. Używaj antyperspirantu

Dezodorant niweluje przykry zapach potu i chroni nasze ubrania przed plamami. Jeśli chcemy uniknąć żenującej wpadki, stosujmy antyperspirant codziennie.

6. Myj zęby i regularnie wymieniaj szczoteczkę do zębów

Co trzy miesiące powinno się wymienić szczoteczkę do zębów, chyba, że szybciej ulegnie procesowi zużycia. W grę wchodzi higiena jamy ustnej i piękno naszego uśmiechu, dlatego jeśli chcemy nim czarować, nie zapominajmy także o codziennym myciu zębów.

7. Codziennie zmieniaj bieliznę

Tego punktu chyba nie trzeba nikomu wyjaśniać. To podstawa higieny i należy się jej mocno trzymać.

8. Noś odpowiednie ubrania

Ubranie jest jak druga ska. Nie może być jednak za obcisłe. Skóra musi oddychać, dlatego ubieramy się zgodnie ze swoim rozmiarem i oczywiście panującą temperaturą.

9. Zakładaj klapki na basenie

higiena

Grzybica stóp to dość nieprzyjemna choroba. Założenie obuwia na basenie czy winnym miejscu publicznym może nas przed nią ochronić, dlatego nie zapominajmy spakować klapek, gdy wybieramy się popływać.

10. W razie kłopotów skórnych skonsultuj się z lekarzem

Skóra jest nieprzewidywalna. Czasem mała plamka może przerodzić się w nowotwór. Na dokuczliwy trądzik także są sposoby. Dlatego nie warto zwlekać, tylko skonsultować się z dermatologiem, który jest specjalistą od takich problemów.

PODZIEL SIĘ: