Z historii kąpieli
Kąpiel jest oczywistą częścią dnia. Wieki temu do jej tematu podchodzono nieco inaczej niż współcześnie. Poznajmy kilka ciekawostek z historii kąpieli.
Kąpiel w XIX-wiecznej Polsce
Higiena była dawniej postrzegana przez pryzmat wielu stereotypów. Raczej skupiano się na codziennym myciu twarzy i rąk niż całego ciała. Z włosami było podobnie. Myto je bardzo rzadko, w obawie przed szkodliwym działaniem tego zabiegu dla zdrowia. Kąpiel była zjawiskiem, które zostało spopularyzowane dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Wtedy pojawiła się także moda na robienie mydeł. Do tej pory w wielu krajach higiena jest pojęciem względnym, co ma związek z tradycją różnych kultur. Zapewne wiele z nas zna babciny przesąd, żeby nie chwalić urody nowo narodzonego dziecka, co może ściągnąć na nie zły urok. Takie przesądy są popularne na cały, świecie. Małe dzieci były kąpane w miednicy wypełnionej wodą. Już wtedy określono zasady higieny dzieci, łącznie z temperaturą wody czy pomieszczenia. Zaczęto przykładać wagę do kąpieli dzieci, do czego namawiali także lekarze.
Dziecko w kąpieli
Współczesne zasady kąpieli nie różnią się aż tak bardzo. Niektóre szczegóły wciąż są modyfikowane, co wymusza rozwój naszych czasów. Higiena dziecka pozostaje niezmiennie jedną z ważniejszych czynności i obowiązków rodzicielskich. Bez wątpienia kąpiel sprawia dzieciom ogromną radość i przyjemność. Oczywiście są tacy, którzy na myśl o zanurzeniu ciała w wodzie uciekają ile sił w nogach i wyrywają się z rąk rodziców. Większość dzieci uwielbia przebywać w wodzie. Należy pamiętać, aby mycie nie trwało zbyt długo, ponieważ skóra dziecka jest delikatna i nieprzyzwyczajona do takich warunków. Dziś tak samo jak dawniej stosuje się bardzo delikatne preparaty do mycia ciała dziecka. Choć skład kosmetyków się zmienił, pielęgnacja skóry naszych pociech zawsze była istotną kwestią codziennej higieny. Producenci akcesoriów do kąpieli ułatwiają rodzicom zaciągniecie pociechy do wanny. Kolorowe pisaki, piana do zabawy czy różnego rodzaju zabawki mają umilić obowiązek i zamienić zwykłą kąpiel w pełną przygód zabawę.
Historia kąpieli jest bardzo interesująca, szczególnie jeśli zagłębimy się w tradycje innych kultur. W naszych zasadach higieny możemy odnaleźć sporo zapożyczonych wzorców. Czyste ciało zapewnia nam zdrowie. I choć jest to odwrotna wizja tego, co serwowali nam przed wiekami, zdecydowanie podpisujemy się pod zaleceniami współczesnych specjalistów.
Katarzyna Antos