Choroby brudnych rąk

choroby brudnych rąk

Choroby brudnych rąk ulegają rozprzestrzenieniu drogą pokarmową na skutek braku dostatecznej higieny. Często dotykają najmłodszych – dziecko może na przykład upuścić smoczek na podłogę, dotykać zakażonego piasku w piaskownicy, zarazić się w przedszkolu czy żłobku.

Dlatego – poza dbaniem o przestrzeganie podstawowych zasad higieny należy też zachowywać inne środki ostrożności – dokładnie myć każde jedzenie, używać środków antybakteryjnych do dłoni, a kiedy trzeba – wyparzać sztućce i naczynia dla dziecka. Do chorób brudnych rąk zaliczamy:
– Wirusowe zapalenie wątroby typu A (inaczej żółtaczkę pokarmową) – do zakażenia dochodzi przez jedzenie niemytych owoców/warzyw, picie nieprzegotowanej wody. Na żółtaczkę pokarmową można się zaszczepić, co zresztą w przypadku dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym (a także osób planujących egzotyczną podróż oraz osób na co dzień pracujących z żywnością) jest zalecane;
– Bakteryjne zapalenie jamy ustnej – chorobę zakaźną, do jej objawów należą: ból, pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie, obrzęk śluzówki. Czasami obecny jest osad na śluzówce, czuć także brzydki zapach z jamy ustnej. Chorobę leczy farmakologicznie, preparatami dostępnymi w aptece bez recepty.
– Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej – jest wywoływane przez wirusa opryszczki, również leczone farmakologicznie.
– Salmonella i shigella – wywoływane przez konsumpcje produktów (zwłaszcza kremów, lodów), które były niewłaściwie przechowywane, zakażenie bakteryjne. Źródłem zakażenia mogą być także skażone jajka, mleko czy majonez. Do objawów należą bóle brzucha, biegunka, wymioty i wysoka gorączka. Zakażenie jest groźne zwłaszcza dla mniejszych dzieci.Tę chorobę leczy się w szpitalu, poprzez podawanie płynów i antybiotyków.
– Zakażenie owsikami – dość częste u dzieci chodzących do żłobka/przedszkola, objawami są: swędzenie, podkrążone oczy, brak apetytu. Leczenie jest farmakologiczne, ale wymaga czasu (bywa iż trzeba powtórzyć kurację po 4 tygodniach)
– Zakażenie tasiemcem bąblowcem – jedząc nieumyte owoce leśne można się zarazić tą chorobą przenoszoną przez lisy. To niebezpieczna choroba, dlatego konieczna jest ambutolaryzacja.
– Zakażenie glistą ludzką – dochodzi do niego przez zanieczyszczone jedzenie lub właśnie brudne ręce. W jelitach wykluwają się larwy, które po wędrówce po organiźmie osiadają ponownie w jelitach. Objawami są: kaszel, wysypka, bóle brzucha, biegunka na przemian z zaparciami, podwyższona temperatura. Wykrycie następuje dzięki badaniu kału.
Leczenie odbywa się poprzez podawanie leków przeciwpasożytniczych.
Ryzyko chorób brudnych rąk można łatwo zmniejszych poprzez rygorystyczne przestrzeganie zasad szeroko pojętej higieny osobistej na co dzień, zarówno u siebie, jak i u dziecka.

PODZIEL SIĘ: