Tajemnicze skróty kosmetyczne

skróty

Opakowania kosmetyków zwykle przedstawiają nam listę tajemniczych składników i skrótów, które tak naprawdę niewiele mówią przeciętnemu konsumentowi. Postanowiliśmy rozwinąć najczęściej powtarzane skróty kosmetyczne, by odkryć o czym tak naprawdę informują klientów.

Lista składników

Na opakowaniu jakiegokolwiek kosmetyku musi znaleźć się wykaz składników, które zostały w nim zawarte. Nie zawsze zawracamy na to uwagę, a w grę wchodzi nasza konsumencka świadomość. Znając skład produktu możemy wybrać te kosmetyki, które spełniają nasze oczekiwania i nadają się do określonego typu cery czy rodzaju włosów. Skład składowi nierówny, ale producenci często stosują nazwy skrótowe, by zmieścić dane informacje na małej przestrzeni czy opisać całą grupę składników użytych przy produkcji. Za skrótami kryją się także certyfikaty. Nie musimy znać ich wszystkich, ale niektóre mogą dać nam cenne informacje. Odkrywamy tajemnice i przedstawiamy wam skróty, które znajdziecie na wielu kosmetykach.

NFM

NFM czyli Natural Moisturizing Factor to naturalny składnik nawilżający, zapewniający odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Występuje w nasze skórze, ale może być także składnikiem kosmetyków. W wyniku rogowacenia naskórka dochodzi do przekształceń w naturalny faktor nawilżający. Powstaje keratyna, a właśnie z niej, NMF i lipidów składa się warstwa rogowa naskórka. A to NMF stanowi największą jej część. Tej substancji absolutnie nie musimy się obawiać.

PTS

PTS to płaszcz lipidowy skóry. Tego typu skrót znajdziemy na opakowaniach kosmetyków nawilżających i ochronnych, także dla osób z AZS. Nasza skóra ma naturalną barierę ochronną, którą jest owy płaszcz. To on chroni przed utratą wody i innych substancji hydrofilowych. Naturalny PTS może być uszkodzony, a odpowiednie kosmetyki pomagają w jego odbudowie. Dzięki niemu nie tracimy wody, a nasza skóra pozostaje nawilżona. W połączeniu potu i sebum powstaje hydrolipidowy płaszcz skóry, o którym także mogą wspominać producenci kosmetyków.

SAO

Soil Association Organic – oznaczenie tego typu jest wykorzystywane przy kosmetykach produkowanych zgodnie z rolnictwem ekologicznym i ochroną środowiska. Wszystko musi być zgodne z przepisami Unii Europejskiej. Organizacja ustala najwyższe normy tego typu, więc produkty z takim oznaczeniem będą w pełni organiczne i zdrowe.

ECOCERT

skóraEuropejska instytucja dzieli kosmetyki na naturalne, które zawierają min. 95% składników pochodzenia naturalnego oraz na produkty naturalne i organiczne, w których 50% surowców musi mieć pochodzenie organiczne. Certyfikatu warto szukać na dobrych kosmetykach ekologicznych.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: