Szykujemy świąteczny stół
Święta tuż tuż, więc przygotowania w pełni. Pora wyciągnąć z szafy obrusy, serwety i inne elementy, które powinny znaleźć się na wigilijnym stole. Szykujemy świąteczny stół, czyli podpowiadamy, jak ułożyć sztućce oraz inne elementy, w tym dekoracje.
Stół w roli głównej
Podczas Wigilii, stół odgrywa bardzo ważną rolę. Zasiadamy do niego z najbliższymi, na co nie zawsze mamy czas. Uroczysta kolacja wymaga godnej oprawy, więc staramy się, by wszystko miało swoje miejsce oraz perfekcyjny wygląd. Sama symbolika związana ze stołem jest ważna. Na kolację wigilijną szykujemy dodatkowe, puste nakrycie, które rozumiane jest dwojako. Symbolizuje tych, których nie ma już wśród nas oraz miejsce dla wędrowca, który podobnie jak Święta Rodzina, szukał miejsca w ten wyjątkowy wieczór. Stół to centralny punkt kolacji,miejsce spotkania z rodziną, dlatego zadbajmy, by w tym roku był pięknie nakryty.
Stoliczku nakryj się, czyli szykujemy obrus
Obrus to podstawa elegancko nakrytego stołu. Na święta najlepiej postawić na śnieżnobiały, gładki obrus, który wykorzystamy także na inne okazje. Klasyka zawsze się sprawdza, więc nie będzie mowy o żadnej wpadce. Dodatkowo, do białego obrusu będą pasować modne bieżniki, które nadadzą mu uroczystego charakteru. Krwista czerwień, bordo, złoto czy srebro, idealnie sprawdzą się na taką okazję. Bieżnik kupimy w każdym sklepie z dodatkami do wnętrz oraz w punktach z tekstyliami. Obrus musimy wcześniej wyprasować. Zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego został wykonany, by dopasować odpowiednią temperaturę prasowania. Barwne tkaniny będą prezentowały się równie ciekawie, ale wtedy przy dodatkach należy zachować umiar, ponieważ ich zbyt duża ilość da wrażenie pstrokacizny i tandety. Przy obrusie we wzory postawmy na jednobarwne dodatki i zastawę. Wtedy wyważymy całość, która na pewno będzie się pięknie prezentować.
Sztuka savoire vivre’u
Często mamy problem ze sztućcami. Nie wiemy, gdzie położyć widelec a gdzie nóż, łyżkę. Do tego dochodzą jeszcze serwetki, szklanki i kieliszki. Dużo tego i wszystko ma na stole swoje miejsce, a właściwie mieć powinno. Prawidłowe nakrycie stołu nie jest trudne. Po lewej stronie talerza umieszczamy widelec, zaś po prawej kolejno od naczynia nóż oraz łyżkę stołową. Ostrze noża zawsze kierujemy w stronę talerza. Całkiem logicznie, ponieważ w tych dłoniach, po których stronach układamy sztućce, trzymamy je podczas jedzenia. A co z małym widelczykiem i łyżeczką? Te elementy układamy przed talerzem, poziomo. Widelczyk najbliżej talerza, z zębami skierowanymi w prawo, a łyżeczkę odwrotnie, tuż nad nim. Pozostaje jeszcze kwestia szkła. Najbliżej sztućców deserowych stawiamy szklankę czy też kieliszek na wodę, a tuż obok, jednak trochę niżej, kieliszek na wino. Tak ułożone nakrycie prezentuje się wręcz książkowo, o ile nie zapomnimy o serwetce. Ładnie złożona może śmiało zagościć na talerzy, lub z lewej strony, nieopodal widelca.
Kropka nad i, czyli dekoracje
Świąteczny stół nie może obejść się bez dekoracji. Ważne, by nie były one na tyle wysokie, żeby zasłaniać gości. W końcu to rodzinna kolacja, więc nie zabraknie podczas niej rozmów. Do dekoracji stołu na święta warto wykorzystać świece, które nadadzą uroczystej atmosfery. Jedna duża świeca w pięknym świeczniku czy trzy w tym samym kolorze, ale innym rozmiarze, będą delikatną i prostą dekoracją. Na stole zagościć może stroik, wykonany z iglastych gałązek, bombek oraz innych ozdób. Pomarańcze z powbijanymi goździkami także spełnią taką rolę. Dekoracje ustawiamy na środku stołu, tak by zmieściły się na nim półmiski z potrawami. Nie przesadzajmy z ilością ozdób. Zdecydujmy się na jeden motyw, czy to w kolorze, czy w formie, a nasz stół będzie prezentował się stylowo i odświętnie.
Katarzyna Antos