Jak wyczyścić piekarnik?

jak wyczyścić piekarnik

Resztki jedzenia, przypalony tłuszcz i osad nie do zdarcia to problem nie jednej pani domu. Czysty piekarnik zapewni nam lepszej jakości potrawy i przede wszystkim ich bezpieczniejsze przygotowanie. Jak wyczyścić piekarnik?

Piekarnik – król kuchni

Pyszne ciasto, aromatyczny kurczak czy warzywna zapiekanka to wspaniałe dania, których przygotowanie nie obejdzie się bez sprawnego piekarnika. Kuchenka wraz z piekarnikiem to podstawowy sprzęt w każdej kuchni. Nie musimy wcale być mistrzami pieczenia, by korzystać z tego sprzętu. Wystarczy, że będziemy chcieli coś podgrzać, a nasza mikrofala akurat będzie w naprawie. W piekarniku przygotujemy smaczne dania. Niestety czyszczenie go nie należy do łatwych zdań. Wiele z nas pewnie pamięta trud włożony w wyszorowanie tłustych i przypalonych powierzchni. Jednak my mamy sposoby, by wyczyścić piekarnik na błysk, nie wysilając się przy tym zbyt szczególnie.

Jak wyczyścić piekarnik?

Choć w niektórych państwach są dostępne magiczne środki, które usuwają wszelkiego rodzaju zabrudzenia, my możemy poradzić sobie z pomocą produktów, które z pewnością mamy w domu. Do wyczyszczenia piekarnika nadadzą się proste produkty. Nie musimy inwestować w drogie mleczka czy płyny, które i tak nie chcą usunąć wszystkich zabrudzeń. Pierwszym ze środków czyszczących będzie ocet. Wystarczy, że przygotujemy miksturę z octu i wody, w proporcjach 1:1. Takim naturalnym płynem wycieramy ściany piekarnika. Zanieczyszczenia powinny zejść bez problemu. Po zakończeniu czyszczenia roztworem należy przetrzeć kuchenkę ściereczką nasączoną wodą, co zniweluje zapach octu. Na zalegający brud, sprawdzi się soda oczyszczona. Papkę przygotowaną z sody i wody nakładamy na brudne miejsca i pozostawiamy na kilkanaście minut. Następnie przecieramy miejsca szczotką lub gąbką. Brud powinien zejść za pierwszym razem, jednak przy oporniejszych zabrudzeniach powtórzmy czynności. kuchenkaPodczas czyszczenia piekarnik nie może być gorący, ponieważ w ten sposób można poparzyć sobie dłonie.

Soda, ocet i woda to idealne środki, które z powodzeniem pomogą wyczyścić każdy piekarnik. Pamiętajmy, że nie zawsze potrzebujemy chemicznych płynów, by poradzić sobie z zalegającymi zanieczyszczeniami, nawet tymi starymi.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: