Jak usunąć trudne plamy?

plamy z czerwonego wina

Plamy potrafią zniszczyć ulubione obranie czy śnieżnobiały obrus. Ale zanim nasze tekstylia wylądują w koszu, postarajmy się wybawić uporczywe plamy. Jak usunąć trudne plamy?

Plamy

Wystarczy odrobina nieuwagi, by na czystej tkaninie pozostał ślad, często trudny do zmycia czy sprania. Nawet najdroższy proszek do prania może nie do końca poradzić sobie z powstałą plamą. Świeże plamy, też nie zawsze od razu schodzą z naszych ubrań, obrusów czy innych tekstyliów. Na szczęście są metody, dzięki którym usuniemy nawet, mogłoby się wydawać trudne plamy. Oszczędzając w ten sposób ulubione ubrania.

Plamy z czerwonego wina

Czerwone wino – kto go nie lubi. Pysznie smakuje, a jakie piękne zostawia plamy. Wylanie wina na koszulę czy biały obrus to nie koniec świata. Plamy z czerwonego wina usuniemy, polewając je białym winem. Tak potraktowane ubranie wystarczy wyprać w pralce. Zamiast białego wina, może użyć szampana. Stare plamy z wina usuniemy zaś pianką do golenia. Dużą warstwę kosmetyku nakładamy na zabrudzone miejsce i po kilkunastu minutach spłukujemy ciepłą wodą.

Plamy z czekolady

Pozostając w temacie produktów spożywczych, po napojach czas na jedzenie, czyli czekoladę. Uwielbiają ją osoby w różnym wieku, a zwłaszcza dzieci, które szybko i często brudzą siebie i ubranka. Uporczywe plamy z czekolady usunie mleko. Ubrania moczymy w mleku i pierzemy.

Plamy z krwi

Upadek, skaleczenie i plama z krwi gotowa. Krew z ubrań usunie zimna woda. Świeże ślady z krwi szybko znikną, jeśli namoczymy tkaniny w zimnej wodzie. Stare plamy także znikną, ale będą wymagały od nas większej cierpliwości i częstej wymiany wody.

Plamy z farby olejnej

trudne plamyWystarczy usiąść na świeżo pomalowanej ławce, by pozostawić na ubraniu wzór z farby olejnej. Ten rodzaj farby da się wybawić. Farbę olejną usuniemy tłuszczem. Wystarczy masłem czy margaryną pocierać plamę, aż do jej zniknięcia. Po usuwaniu trzeba wyprać ubranie, by nie pozostały na nim tłuste ślady.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: