Jak poradzić sobie z nadmierną potliwością?

Jak poradzić sobie z nadmierną potliwością

Pot jest potrzebny z punktu widzenia funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa on kluczową rolę w termoregulacji. Dzięki obecności gruczołów potowych, schładzamy organizm, gdy jest nam za gorąco. Zapobiega to jego przegrzaniu i denaturacji białek, które wchodzą w jego skład. Psy, które mieszkają w naszych domach, muszą się wentylować, wystawiając język na zewnątrz i ciężko przy tym dysząc. My znajdujemy się w uprzywilejowanej pozycji. Problem powstaje wtedy, gdy mamy do czynienia z nadmierną potliwością. Jak poradzić sobie z nadmierną potliwością?

Zacznij od wykluczenia przedwczesnej menopauzy

Przedwczesna menopauza to problem, który rzadko przychodzi nam na myśl, gdy borykamy się z nadmierną potliwością. Zakładamy, że problem przytrafia się nielicznym. W naszej rodzinie dotychczas nie występował, więc nam nie grozi. Niestety, przedwczesna menopauza to coraz częściej diagnozowana przypadłość. Wynika to z negatywnego wpływu środowiska, w jakim przyszło nam żyć. Woda w plastikowych butelkach, kurczaki hodowane na hormonach i antybiotykach, wszechobecny smog – wszystko to zaburza pracę naszej gospodarki hormonalnej i może wpływać na czynność jajników. Przedwczesna menopauza ma takie same objawy jak normalne klimakterium, dlatego też towarzyszą jej uderzenia gorąca i zlewne poty.

Skorzystaj z porady endokrynologa

Niekoniecznie musisz mieć do czynienia z przedwczesną menopauzą, aby potrzebować pomocy endokrynologa. Nadpotliwość często pojawia się przy nadczynności tarczycy, nadmiernej produkcji prolaktyny przez nasz organizm, niewłaściwym stosunku progesteronu do estrogenów. Aby wykluczyć opcję, że przyczyną nadpotliwości są zaburzenia hormonalne, musisz udać się do endokrynologa.

Kup ubrania z przewiewnych materiałów

Czasem ta nadpotliwość nie jest niczym groźnym. Tak naprawdę nie przykładaliśmy dotychczas wagi do jakości kupowanych ubrań. Tak, niestety, się składa, że wiele letnich sukienek jest wykonanych z poliestru. Zakładając taką kreację, czujesz się tak jak w folii spożywczej. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, w końcu poliester to plastik. Przestaniesz się pocić, gdy wymienisz garderobę na bawełniano-wiskozową.

Bierz regularną kąpiel

Pamiętaj o tym, aby regularnie się kąpać i dokładnie myć skórę pod pachami. Niestety, wiele osób stosuje zbyt łagodne mydła do czyszczenia tych okolic lub robi to z nienależytą starannością. Pamiętaj, aby po osuszeniu pach od razu przejść do aplikacji antyperspirantu. Nakładamy go zawsze na czystą skórę, a nie taką, która już się spociła.

Kup dobry antyperspirant i/lub bloker

Czasem to, co dla nas jest nadpotliwością, jest normalną pracą gruczołów potowych. Po prostu zapomnieliśmy, jak to wygląda, gdy nie stosuje się antyperspirantu. Z powodu nagonki na aluminium wiele osób przerzuciło się na naturalne dezodoranty na bazie ałunu, który jednak nie blokuje syntezy potu. Kup dobry antyperspirant, aluminium nie jest takie straszne, jak wieczorem dokładnie umyjesz skórę pod pachami.

Zdrowa dieta sposobem na nadmierną potliwość

Bardzo często nadpotliwość dotyka osób, które spożywają sporo ostrych przypraw. Wystarczy zmienić nawyki żywieniowe i przejść na bardziej łagodną stronę mocy, aby problem się rozwiązał.

PODZIEL SIĘ: