Jak kupować tampony?

Co to jest zespół szoku toksycznego?

Tampony są to środki higieniczne znajdujące zastosowanie w menstruacji. Współcześnie są wykonywane z materiałów takich jak sprasowana bawełniana wata, a ich kształt, grubość czy faktura różnią się w zależności od producenta. Tampony mają cylindryczny kształt, ułatwiający wprowadzenie do dróg rodnych, są również zaopatrzone w sznureczek, ułatwiający pozbycie się nasiąkniętego już środka higienicznego.

Różne rodzaje tamponów.

Możemy spotkać się zarówno z tamponami z ułatwiającym włożenie do pochwy aplikatorem jak i bez niego. Niezależnie jednak od stopnia chłonności, rozmiaru należy regularnie zmieniać tampony, co najmniej co 4 – 6 godzin. Wybór odpowiedniego tamponu zależy przede wszystkim od nasilenia krwawienia podczas mentstruacji. Na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów tamponów. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że umieszczone wewnątrz pochwy nie tylko mają wysoką chłonność, ale też zapobiegają rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnej woni, umożliwiają aktywny tryb życia (nie przemieszczają się), nie podrażniają skóry, nie wywołują alergii kontaktowej, są dyskretne. Ten środek higieniczny nie jest jednak idealnym rozwiązaniem dla każdego.

Prawidłowe zastosowanie.

Częste infekcje dróg rodnych uniemożliwiają stosowanie tamponów (mogą one bowiem podrażniać pochwę, a nawet nasilać stopień infekcji). Jeśli chodzi o antykoncepcje, to stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych również sprawia, że tampony są niewskazane. Jeśli chodzi o stosowanie tamponów przez dziewczyny podczas pierwszych cykli miesięcznych – tutaj zdania są podzielone. Przy pierwszym użytkowaniu tamponów najlepiej zdecydować się na ich niewielką formę, z możliwie najdelikatniejszą otoczką.
Gdy krwawienie miesięczne jest bardzo obfite zaleca się dodatkowe zabezpieczenie oprócz tamponu (np. wkładkę higieniczną czy podpaskę) aby uniknąć zabrudzenia bielizny.

TAGI: Tampony, kształt cylindryczny, aplikator,menstruacja, tryb życia, wkładka higieniczna.

PODZIEL SIĘ: