Jak dbać o suche włosy?

suche włosy

Posiadaczki suchych włosów doskonale wiedzą, jak niesforne i wymagające są ich pasma. Czasem trzeba włożyć wiele wysiłku, by fryzura wyglądała atrakcyjnie. Jak dbać o suche włosy?

Suche włosy

Włosy mogą być suche z natury, ale sami także przyczyniamy się do ich stanu. Niewłaściwa dieta czy brak odpowiedniej pielęgnacji wpływa na stan włosów. W rezultacie mogą stać się suche i matowe. Szczególnie niekorzystnie działa wszelkiego rodzaju stylizacja, przy użyciu suszarki, lokówki czy prostownicy. Wysoka temperatura niszczy włosy, przez co stają się pozbawione blasku i mocy. Szybciej się łamią i nie prezentują się zbyt dobrze. Suche z natury pukle wymagają właściwej pielęgnacji i zastosowania produktów, dla nich przeznaczonych.

Jak dbać o suche włosy?

Wysokoporowate włosy, bo takie z reguły są suche pasma, potrzebują ochrony, która zapobiega odparowywaniu z nich wody. W tym celu sprawdzą się wszelkiego rodzaju oleje i alkohole tłuszczowe. Olejowanie to popularny zabieg, stosowany na włosach. Z powodzeniem wykonamy go w warunkach domowych. Olej ma zbawienny wpływ na włosy,nie bez powodu jest uwielbiany przez Hinduski, których długie włosy zachwycają swoim blaskiem i gładkością. Zabieg olejowania wykonany raz w tygodniu zapewni nam niesamowite efekty. Włosy będą się mniej puszyć i staną się o wiele bardziej gładsze oraz lśniące.

Kolejnym punktem w pielęgnacji suchych włosów powinny być humektanty. Takie składniki kosmetyków jak wyciąg z aloesu, gliceryna, glikole czy miód, to pożądane przez posiadaczki suchych włosów związki. Szukajmy ich na opakowaniach kosmetyków do włosów. Humektanty najlepiej stosować w małej ilości, w towarzystwie emolientów, ponieważ w takim duecie działają najefektywniej na włosy.

Mycie włosów nie powinno odbywać się przy udziale silnych szamponów, z dodatkiem SLS. Lepiej wybrać delikatne kosmetyki lub spróbować mycia odżywką do włosów. Suszenie naturalne jest najzdrowsze dla włosów, ale w przypadku suchych pasm, niekiedy wyglądają one tragicznie. Wtedy wykorzystajmy chodny nawiew powietrza suszarki, który nie zniszczy naszych włosów.

włosySama odżywka to za mało, by suche włosy prezentowały się zdrowo. Niezbędna będzie maska i wspomniane wcześniej olejowanie włosów. Po każdym myciu warto nałożyć na pasma kilka kropel olejku arganowego czy kokosowego. Ułatwi to rozczesanie i zapewni im blask.

Stylizacja na gorąco oraz rozjaśnianie nie służą suchym włosom. Jeśli już nie możemy obejść się bez prostownicy, zainwestujmy w profesjonalny sprzęt, z regulacją temperatury. Rozjaśnianie dodatkowo wysusza włosy, więc unikajmy takich zabiegów.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: