Jak dbać o higienę w okresie dojrzewania?

Jak prawidowo utrzymywac higienę osobistą?

W okresie dojrzewania w ciele dochodzi do wielu istotnych zmian. Wiąże się to z aktywnością układu hormonalnego, który wpływa zarówno na modyfikacje w wyglądzie, funkcjonowaniu ciała, jak i zachowaniu oraz stronie emocjonalnej. Higiena ciała i higiena psychiczna w okresie dojrzewania są szczególnie istotne, zarówno dla dziewcząt jak i młodych mężczyzn. Nastolatki (zwłaszcza chłopcy) często skarżą się na problemy z trądzikiem młodzieńczym.

Trądzik w okresie dojrzewania.

Jeśli trądzik nie jest szczególnie nasilony, wystarczy używać dobrych kosmetyków (np. z apteki, zawierających cynk, ekstrakty z drzewa herbacianego), ziołowych preparatów (m.in. z rumiankiem, aloesem), a nawet przygotowanych samodzielnie oczyszczających maseczek. Jeżeli jednak trądzik ma trwały i nasilony charakter konieczna jest konsultacja z dermatologiem. Inną „niedogodnością”, mogącą się pojawić na skutek działania hormonów jest nadmierna potliwość. Można z nią sobie radzić zarówno poprzez częstszy prysznic, podmywanie, jak i stosowanie specjalnie dostosowanych do potrzeb skóry nastolatka antyperspirantów. Okres dojrzewania to również czas, w którym odkrywamy naszą intymność, przeżywamy pierwsze erotyczne doświadczenia.

Pierwsza menstruacja.

Ważnym punktem dla dziewcząt jest też pierwsza menstruacja. To podczas niej uczą się właściwych zachowań w zakresie higieny intymnej. Bardzo istotne, by zarówno dziewczęta jak i chłopcy przyzwyczaili się do stosowania żeli i płynów o prawidłowym pH, oraz by częste podmywanie weszło do stałego kanonu pielęgnacyjnego (u chłopców ważne jest ponad do mycie rąk zarówno przed jak i po skorzystaniu z toalety). Zmiany w obrębie narządów płciowych dotyczą również pojawienia się obfitszego owłosienia. Warto już wtedy przekazać nastolatkom wiedzę z zakresu depilacji. Należy bowiem pamiętać, że proces usuwania zbędnego owłosienia ma znaczenie nie tyle dla estetyki, co higieny.

TAGI: Higiena ciała, higiena psychiczna, konsultacje z dermatologiem, prysznic, podmywanie się, żele, płyny o prawidłowym pH, owłosienie.

PODZIEL SIĘ: