Jak dbać o higienę ucha?

Higiena słuchu

Higiena ucha obejmuje zarówno unikanie nadmiernego hałasu, jak i utrzymywanie aparatu słuchu w czystości. Rozumie się przez to regularne oczyszczenie uszu z woskowiny, której nadmiar może powodować nie tylko dyskomfort, niedosłuch, ale również groźne dla zdrowia konsekwencje. Woskowina to naturalna substancja. Jest złożona z wydzieliny gruczołów woskowinowych, łojowych i potowych, ale też złuszczonego naskórka, włosów i kurzu. Ma za zadanie osłaniać i natłuszczać przewód słuchowy, chronić go przed mikrourazami, chorobotwórczymi drobnoustrojami i dostaniem się wody.

Samooczyszczanie ucha.

Ponad to odpowiada za proces samooczyszczenia ucha – wydostaje się bowiem na zewnątrz. Choć funkcje te są niewątpliwie istotne, to jednak zaleganie woskowiny może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Jeśli zbyt długo jej nadmiar nie jest usuwany może dojść nawet do upośledzenia słuchu. W wypadku zaniedbań konieczna może być pomoc specjalisty – laryngologa. Korek woskowinowy (czyli stwardniała woskowina) może wywołać stan zapalny. Zaleganie woskowiny może mieć kilka przyczyn – zarówno anatomiczne, wrodzone, jak i środowiskowe bądź mechaniczne.

Uwaga na patyczki higieniczne?

Ten ostatni czynnik dotyczy szczególnie osób z aparatami słuchowymi bądź często noszących słuchawki, ale też takich, które czyszczą uszy przy pomocy tzw. „patyczków higienicznych”. Metoda ta, niestety wciąż popularna, wcale nie jest bezpieczna. Może spowodować bowiem uszkodzenie skóry przewodu słuchowego, krwawienie, a nawet stan zapalny. Jak zatem poprawnie dbać o higienę ucha? Przede wszystkim przy pomocy wody oraz łagodnego środka myjącego i palców, nie zaś „patyczków” pchanych na oślep. Owszem, narzędzi tych można używać, ale do czyszczenia małżowiny oraz ujścia przewodu słuchowego. Nadmiar woskowiny – tworzący w późniejszym okresie korek – usuwa się natomiast przy pomocy specjalnych dostępnych w aptekach (bez recepty) preparatów.

TAGI: Samooczyszczanie ucha, zaleganie woskowiny, specjalista laryngolog, patyczki higieniczne, oczyszczanie małżowiny.

PODZIEL SIĘ: