Jak dbać o higienę intymną?

higiena a zdrowie

Higiena intymna przestała być już tematem tabu. Codzienne „atakują” nas zewsząd nowe spoty reklamowe zachwalające określone produkty do utrzymywania okolic intymnych w czystości. Jednocześnie jednak wiele osób ma problem z prawidłowym dbaniem o higienę intymną. Tymczasem właśnie od prawidłowego wyboru kosmetyków czy bielizny zależy nasze zdrowie. Co istotne – zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni poświęcić nieco więcej uwagi kondycji swoich narządów płciowych (i to niezależnie od pory roku).

Higiena intymna u kobiet.

Jeśli chodzi o higienę intymną u kobiet, to powinna ona skupiać się na tym, by nie naruszać naturalnej mikroflory bakteryjnej pochwy. Dzięki temu unikniemy ryzyka podrażnień, zakażeń czy infekcji (często będących konsekwencją stosowania niewłaściwych środków pielęgnacyjnych). Należy pamiętać, by krocze podmywać co najmniej 2 razy na dobę (podczas menstruacji można częściej, szczególnie jeśli krwawienie jest obfite). Zaleca się używania wody bieżącej i niezbyt gorącej, bez stosowania gąbek czy myjek (to bowiem siedliska bakterii). Jeśli chodzi o kosmetyki – dobrze jest zdecydować się na płyn bądź żel do higieny intymnej, o pH niższym bądź równym 4,5, oraz z kwasem mlekowym (bądź innymi łagodzącymi środkami) w składzie. Ręczniki używane do osuszania okolic intymnych powinny być używane tylko przez jedną osobę, należy je też chronić przed zawilgocenie.

Płyn do higieny intymnej.

Dbanie o higienę intymną obejmuje również częste zmiany podpasek (podczas menstruacji) oraz wkładek higienicznych(w przypadku upławów), dobór przewiewnej bielizny z naturalnych materiałów, niezbyt obcisłej, a także ubrań, które pozwolą skórze oddychać. Zdania na temat dezodorantów do okolic intymnych są podzielone, z reguły jednak nie zaleca się środków, które mogłyby podrażnić śluzówkę pochwy. Higiena intymna mężczyzn również powinna być kompleksowa. Sprowadza się do regularnego (i dokładnego) obmywania narządów płciowych, co najmniej 2 razy dziennie, ale też po stosunku. Szczególnie istotny jest sposób mycia tych okolic, unikanie stosowania gąbek czy myjek, używanie specjalnego płynu do higieny intymnej a także rezygnacja z obcisłej bielizny.

TAGI: Bieżąca woda, gąbki, myjki, okolice intymne, higiena mężczyzn,higiena kobiet, śluzówka pochwy, pH,infekcja.

PODZIEL SIĘ: