Jak dbać o gadżety erotyczne, by nie stały się źródłem infekcji intymnej?
W ciągu kilku ostatnich lat posiadanie zabawek erotycznych przestało być wstydliwym sekretem, skrywanym w niepozornym pudełku na dnie szafy. Obecnie coraz bardziej otwarcie rozmawiamy o gadżetach seksualnych, a ich zakup nie wywołuje już zażenowania. Zdaniem seksuologów, to pożądane zjawisko, świadczące o zdrowym podejściu do kwestii seksu. Co więcej – jak podkreślają eksperci – sięgnięcie po akcesoria erotyczne może okazać się zbawieniem dla związków, w które wkradła się rutyna. Należy jednak pamiętać o właściwym ich stosowaniu.
Higiena przede wszystkim
Nieważne, czy korzystasz z wibrujących nakładek, kulek gejszy, kajdanków z futerkiem czy wibratora – wszystkie zabawki dla dorosłych powinny być czyste. Pamiętaj, że są to wyjątkowo intymne gadżety (zwłaszcza te akcesoria, które są stosowane do penetracji) i z tego powodu nie należy się nimi dzielić.
Jak oczyszczać popularne akcesoria erotyczne?
- Gadżety wykonane z silikonu (np. dildo) należy dokładnie umyć wodą i mydłem antybakteryjnym po każdym użyciu. Ewentualnie można je wygotować lub podgrzać w celu wysterylizowania.
- Gumowe zabawki dla dorosłych powinny być dokładnie obmyte zwilżoną szmatką z użyciem łagodnego mydła o właściwościach antybakteryjnych.
- Akrylowe kulki gejszy można dokładnie wysterylizować poprzez wygotowanie – materiał ten nie ulega uszkodzeniu w wysokiej temperaturze.
- Zabawki erotyczne wykonane ze stopu chromu i stali nierdzewnej cieszą się dużą popularnością, ponieważ są niezwykle gładkie, atrakcyjne wizualnie i szybko przyjmują temperaturę ciała. Materiał ten jest wyjątkowo odporny, dlatego bez obaw można poddawać go działaniu wysokiej temperatury lub roztworu wody i wybielacza. Akcesoria tego typu można umyć nawet w zmywarce do naczyń!
Eksperymentuj z głową!
Gadżety dla dorosłych skutecznie urozmaicają życie seksualne, ale podczas ich stosowania może dojść do podrażnienia delikatnej śluzówki pochwy. Wówczas kobieta staje się bardziej podatna na zakażenia intymne. Ryzyko rozwoju infekcji jest mniejsze, gdy pochwa ma zdrowy, kwaśny odczyn, jaki nadają jej probiotyczne szczepy bakterii kwasu mlekowego. Ich obecność hamuje bowiem nadmierny wzrost patogenów wywołujących infekcje pochwy, takie jak grzybica lub waginoza bakteryjna.
Skład mikroflory dróg rodnych może niestety ulec zmianie (np. w okresie aktywności seksualnej, podczas antybiotykoterapii), przyczyniając się do wystąpienia upławów oraz innych objawów świadczących o namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów. W takiej sytuacji należy zaaplikować probiotyk ginekologiczny, czyli preparat zawierający pałeczki kwasu mlekowego, które wspomagają odbudowę flory bakteryjnej pochwy i przywracają równowagę mikrobiologiczną okolic intymnych. Globulki aplikowane dopochwowo (np. dostępny bez recepty lek Lactovaginal®) działają od razu, odbudowując florę bakteryjną pochwy i zwalczając upławy w ciągu zaledwie kilku dni.
Przestrzeganie zasad higieny i troska o zdrowie intymne to najlepszy przepis na eksperymenty w sypialni ze szczęśliwym zakończeniem.
Artykuł sponsorowany