Higiena intymna u chłopców

higiena wypoczynku

Higiena męskich narządów płciowych wymaga takiej samej uwagi, jak w przypadku kobiet. Dotyczy to szczególnie dorastających chłopców. Mężczyźni mają tendencję do silniejszej potliwości. Dodatkowo w okolicach pachwin występuje bardzo gęste owłosienie łonowe, natomiast genitalne zakamarki skórne gromadzą różnego rodzaju wydzieliny: resztki moczu, spermy oraz smegmy (złożonej z łoju oraz flory bakteryjnej). Prawidłowa higiena intymna polega na regularnym myciu narządów (co najmniej dwukrotnym w ciągu dnia). Ponad to kluczowym elementem jest usuwanie mastki (czyli naturalnej wydzieliny służącej do nawilżania okolic intymnych), a także resztek moczu, spermy czy potu – staranne przemywanie obejmuje również miejsca w zagłębieniach skóry oraz pod napletkiem.

Mydła i kosmetyki dobrej jakości.

Do mycia okolic intymnych trzeba używać tylko kosmetyków dobrej jakości. Korzystanie z mydła mogło by, podobnie jak u kobiet, zaburzyć równowagę naturalnej mikroflory bakteryjnej, a także przesuszyć skórę. Dlatego warto decydować się na żele bądź płyny o neutralnym pH (obecne również w specjalnych wersjach dla mężczyzn). Istotne jest również, by myć ręce nie tylko po skorzystaniu z toalety, ale i przed. Dotykanie narządów intymnych brudnymi rękami może doprowadzić do infekcji (zarówno bakteryjnych jak i grzybiczych). Chłopcy powinni pamiętać też o regularnej zmianie bielizny – z naturalnych materiałów, niezbyt obcisłej, przepuszczającej powietrze, aby ciało miało czym oddychać.

Higiena w kontaktach intymnych.

Elementem codziennej higieny intymnej jest również stosowanie zabezpieczeń podczas stosunków seksualnych (szczególnie narażają nas na różnego rodzaju infekcje kontakty analne bez zabezpieczeń – z uwagi na bakterie znadujące się w odbycie). Po każdym akcie seksualnym warto wziąć dokładny prysznic.

TAGI: Dobre kosmetyki, mydło,mikroflora bakteryjna, infekcje, akt seksualny, potliwość, okolice intymne.

PODZIEL SIĘ: