Chusteczki higieniczne
Chusteczki higieniczne są znane ludzkości już od tysiącleci. Początkowo jednak służyły do innych celów niż obecnie – w starożytnym Rzymie, gdzie najprawdopodobniej zostały wynalezione, używano ich do ocierania z twarzy potu a także zasłaniania ust. Prócz tego miały swoją funkcję symboliczno – sygnalizacyjną. Pierwsze chusteczki wytwarzano z drogich materiałów, dlatego też były dostępne jedynie dla osób zamożnych (patrycjuszy czy polityków).
Różne rodzaje chusteczek.
Chusteczek do nosa zaczęto używać dopiero w okresie Renesansu we Włoszech. Co istotne – oddzielano wtedy chusteczki do ocierania twarzy od chusteczek do nosa. Wtedy również korzystano z drogich materiałów – chustki były więc po raz kolejny dobrem luksusowym. W okresie „zbytku”, za czasów Ludwika XIV we Francji stanowiły nawet niezbędny element stroju, nierzadko zdobione, perfumowane (jednak wedle regulacji samego monarchy – wyłącznie kwadratowe). Chusteczka jako element służący do higieny, a nie ozdoby, upowszechniła się dopiero w kolejnych wiekach, a to za sprawą mody na stosowanie tabaki. Jak wiadomo używka ta generuje częste kichnięcia – stąd chustki stały się nie tylko niezbędne, ale też zwracano uwagę na ich wytrzymałość. W XIX wieku uważano je natomiast za element bielizny osobistej, przy czym wyróżniano chustki dla pań (w jasnych barwach, z cienkich materiałów, np. jedwabiu, bawełny czy perkalu) oraz panów (w ciemnej tonacji). Papierowe chusteczki pojawiły się w sprzedaży dopiero w wieku XX i to w okresie międzywojennym. Chusteczki szybko zyskały miano higienicznych – doceniono bowiem ich jednorazowy charakter, zapobiegający rozprzestrzenianiu się bakterii.
Papierowe chusteczki.
Co ciekawe, przez długi okres były one niedostępnym dobrem (w Polsce np. w początkowym okresie PRL-u, wręcz luksusowym, zaczęto je produkować dopiero w latach siedemdziesiątych). Współcześnie możemy wybierać spośród szerokiej gamy chusteczek – wyróżniamy dwu-, trzy- a nawet czterowarstwowe chusteczki, o różnych fakturach, wzorach, kolorach (nawet z nadrukami ulubionych bohaterów kreskówek – dla dzieci). Chusteczki mogą się też różnić wielkością, zapachami, a także dodatkiem olejków eterycznych czy aloesu. Higiena oznacza więc nie tylko jednorazowość tych produktów, ale również komfort ich użytkowania. Prócz klasycznych chusteczek higienicznych na rynku można znaleźć też wiele odmian chusteczek „do higieny” – np. do przemywania twarzy, dezynfekowania rąk, przemywania okolic intymnych (te ostatnie są dostępne w wielu wariantach np. łagodzącym i antybakteryjnym z rumiankiem czy nawilżającym – z kwasem mlekowym).
TAGI: Niedostępne dobro, olejki eteryczne, przemywanie twarzy, łagodzące chusteczki, antybakteryjne, okres renesansu, PRL.