Higiena osób starszych

higiena

Dbanie o codzienną higienę to podstawowy element naszego życia. U osób starszych może pojawić się problem z utrzymaniem higieny ze względów zdrowotnych. Jak powinna wyglądać higiena osób starszych?

Higiena seniora

Higiena osoby starszej to nie tylko zapewnienie czystości i troska o zdrowie, ale także komfort psychiczny. W związku z procesem starzenia się, samodzielne utrzymanie higieny może być problemem. W takich sytuacjach osoby bliskie lub wykwalifikowane opiekunki powinny pomóc w pielęgnacji codziennej pielęgnacji ciała. Mycie dwa razy w ciągu doby to podstawa. W przypadku różnych chorób czy dolegliwości, można zwiększać częstotliwość. Najbardziej narażone na infekcję są miejsca intymne. Dzięki pomocy przy myciu części ciała, osoba mniej się stresuje, co także jest ważne.

W walce z odleżynami

Zupełnie inaczej wygląda higiena osoby która jest aktywna ruchowo a tej, która leży. W przypadku tej drugiej opcji, nie można dopuścić do powstania odleżyn. Wtedy warto zadbać o specjalny materac przeciwodleżynowy. Należy także zadbać o częstą zmianę pozycji ciała. Co godzinę lub dwie należy zmieniać pozycję. To samo dotyczy osób, które poruszają się na wózku inwalidzkim. Skórę należy zwilżać gąbką nasączoną wodą i dokładnie osuszać po kąpieli. W pielęgnacji powinno się stosować kosmetyki przeciw odleżynom. Nawet zwykła oliwka dla dzieci nada się do delikatnego masażu ciała osoby starszej.

Mycie ciała

mycie

Najważniejszymi częściami ciała osoby starszej są pachy, ręce oraz krocze. To właśnie te miejsca są narażone na podrażnienia, więc należy zadbać o ich odpowiedni poziom higieny. Przemywajmy je tak często, jak wymaga tego skóra. Przy chorobach układu moczowego mogą sprawdzić się specjalne pielucho-majtki czy wkładki higieniczne. Takie akcesoria pozwalają utrzymać lepszą higienę ciała oraz zapewniają komfort codziennego funkcjonowania.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: