HydroVag

Co to jest higiena osobista?

Higiena osobista to pojęcie obejmujące znacznie więcej niż tylko zachowanie czystości osobistej. Zdaniem ekspertów, można mówić o wielu aspektach naszego życia, które wymagają zastosowania zasad higieny. Mówimy więc o „higienie wzroku”, „higienie słuchu”, „higienie pracy” i „higienie życia codziennego”. Czym jest higiena osobista i co właściwie znaczy stwierdzenie, że należy żyć higienicznie?
W szerokim znaczeniu, higiena to usuwanie skutków działania czynników szkodliwych, przyczyn ich powstawania, a także ich samych, w taki sposób, by zapewnić sobie zdrowie i dobre samopoczucie. Samo słowo „higiena” lub też „higieniczny” wywodzi się od greckiego „hygeinos” co oznacza – leczniczy.
Istnieje wiele kategorii codziennego życia, które rozpatrywane są przez pryzmat higieny. Do podstawowych elementów, zalicza się w głównej mierze:
1. „klasyczną” higienę, czyli troska o zachowanie czystości ciała, ubioru i najbliższego otoczenia.
2. higienę wzroku, szereg czynności mających zapewnić dobrą kondycję oczu, prawidłową ich pielęgnację, a nawet odpowiedni dobór soczewek i okularów.
3. higienę słuchu, czyli kolejny aspekt zdrowotny naszego codziennego funkcjonowania, to nic innego jak dbanie o słuch, poprzez unikanie nadmiernych hałasów, niwelowanie inwazyjnych dźwięków (np. zbyt głośnej muzyki), czy troska o zachowanie odpowiedniego natężenia hałasu.
4. higienę wypoczynku, którą należy utożsamiać z odpowiednią dawką aktywności fizycznej i rekreacji prowadzonej na świeżym powietrzu. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia liczba godzin przeznaczona na sen i warunki w jakich wypoczywamy po pracy.
5. higienę pracy – zapewnienie odpowiedniego otoczenia i rytmu pracy, które będą sprzyjające do intensywnego działania.
Jak więc widać na powyższym przykładzie, higiena osobista to nie tylko czyste ciało, ubranie i starannie posprzątane mieszkanie. Higiena, to także dbałość o środowisko i troska o własną kondycję i zdrowie.

Podobne artykuły »

Dodaj komentarz

Google+ »

Polecane produkty »

ZadbajOSiebie.pl »

Pragniesz pozbyć się mankamentów swojej urody w postaci blizn, pierwszych zmarszczek, opadającego ow [...]

Cery problemowe należy szczególnie starannie chronić przed słońcem. Najlepiej stosować dermokosmetyk [...]

Lato powoduje, że chcemy wyglądać młodziej oraz bardziej świeżo. O ile jednak na zrzucenie zbędnych [...]

KLINIKI ZIEMLEWSKI to miejsca stworzone z myślą o tych, którzy oczekują profesjonalnych i skutecznyc [...]

Skóra naczyniowa, wrażliwa i ze skłonnością do zmian alergicznych starzeje się szybciej niż normalna [...]

  • Higiena słuchu
  • Pielęgnacja intymna
  • higiena
  • Bez efektu jo-jo
  • Jak skutecznie zwalczyć przykre objawy niedyspozycji intymnych?
  • Jak prawidowo utrzymywac higienę osobistą?