Pielęgnacja intymna

Pielęgnacja intymna

Codzienna pielęgnacja nie ogranicza się do widocznych okolic. Zrozumiałe, że szczególnie uważnie dbamy o skórę twarzy czy higienę jamy ustnej. Równie ważna jest jednak odpowiednia pielęgnacja intymna. Okolice te są bowiem wyjątkowo wrażliwe i wymagają „specjalnego” traktowania. Na co dzień istotne jest zarówno stosowanie właściwych produktów do higieny intymnej, jak i obserwowanie sygnałów płynących z ciała. Jeśli coś wyda się niepokojące – warto zgłosić się na konsultacje u specjalisty ginekologa. W XXI wieku kobiety powinny już wiedzieć, że to taki sam lekarz, jak każdy inny.

Produkty higieny intymnej.

Zdrowiu okolic intymnych szkodzi wiele rzeczy – źle dobrana bielizna, zbyt obcisłe ubrania…ale przede wszystkim – niewłaściwe produkty do higieny intymnej (oraz zbyt rzadko podejmowane działania w tym zakresie). Przy wyborze kosmetyków warto nie tylko zwracać uwagę na zapach, konsystencję czy zgrabną etykietkę. Skład żeli czy płynów do higieny intymnej także może się od siebie różnić. Dobrze jest zdecydować się na taki o pH poniżej 4,5 (nie naruszającego kwasowego odczynu pochwy), nieperfumowany i delikatny. Pod żadnym pozorem nie należy używać mydła czy żelu pod prysznic – ich pH może bowiem powodować wysuszenie śluzówki, prowadząc tym samym do podrażnień a nawet infekcji. Wszelkie myjki, gąbki (których używania nawiasem mówiąc nie zaleca się…) czy ręczniki powinny być tylko i wyłącznie osobistego użytku.

Właściwa profilaktyka.

Konieczne jest utrzymywanie ich w czystości. Pielęgnacja intymna obejmuje przede wszystkim dokładne podmywanie się, ale też noszenie podpasek podczas menstruacji czy wkładek higienicznych, kiedy pojawiają się upławy. Ważny jest nie tylko dobór odpowiednich środków, ale też ich regularne zmiany – nie wolno dopuścić do nadmiernej wilgoci w okolicach intymnych. Istotne jest także noszenie właściwej bielizny – przewiewnej, wykonanej z naturalnych materiałów. Stanowczo odradza się stringi, ciasne majtki, zbyt obcisłe ubrania (szczególnie spodnie). W ramach profilaktyki infekcji intymnych można raz na jakiś czas stosować specjalne ziołowe kąpiele, np. z użyciem aloesu, bądź irygację pochwy kefirem.

TAGI: Utrzymywanie czystości, upławy, menstruacja, wkładki higieniczne, profilaktyka, stringi, ciasne majtki,pH poniżej 4,5odczyn kwasowy, żele, płyny.

PODZIEL SIĘ: